můj příběh
část 2. paleo
Ačkoliv jednotlivé kapitoly dávají (snad:) svůj smysl, věřím, že největším přínosem ti bude projití mého relativně delšího příběhu postupně tak, jak jsem ke zkušenostem a poznatkům chronologicky přicházel i já. Mozaika příběhů a sousledností ti pak lépe zapadne.
Obsah
[Aktualizace 1.1.2018 Musím se přiznat, že zdravou životosprávu jsem dodržoval striktně poměrně dlouho. Poslední měsíce jsem se v tom ale trochu uvolnil a nedodržuji ji na 100%, ale řekněmě na takových 90-95%. Tělo mi nesprávné rozhodnutí okamžitě dá najevo zvýšenou detoxikací ve formě bílého povlaku na jazyku nebo krátkodobě ucpaného nosu po ránu. Obojí po návratu ke zdravému normálu brzy mizí. Toto občasné odskočení si ze zdravé cesty nesdílím proto, abych tě nesprávně inspiroval, ale z důvodu upřímnosti/otevřenosti vůči tobě ale i sobě.]
Paleo
Nahoru
Dalším krokem pro mne byla paleo „dieta“, kterou jsem důsledně držel cca měsíc a půl počínaje zářím 2014 a ke které mne motivovala několikrát již zmíněná neuvěřitelná kniha „Jídlo na prvním místě“. Uvozovky v „dietě“ proto, že se paleo zaměřuje spíše na obsah/výběr jídla než na jeho množství, ke kterému si nakonec každý přirozenými potravinami se stravující přijde sám. A uvozovky i proto, že paleo v mých očích není dieta, ale zdravé stravování. Kniha je skvělá, doslova jsem ji vdechl a doporučuji ji všem. Obsahuje obrovské množství od doktorů/vědců potvrzených a od x tisíců lidí vyzkoušených poznatků o tom, jak funguje tělo, hormony, strava a její složky, potravinářský průmysl a jeho umělé chuťové pasti, jak těžké je se z těchto pastí vlivem vytvořené závislosti dostat, ukazuje cestu z těchto pastí, metody (30 denní program Whole30), zkušenosti, recepty a jiné. Pro člověka se zájmem o zdraví je samozřejmě extrémně čtivá.
O paleu
Nahoru
Zde si dovolím pro ilustraci z knihy uvést jeden příklad, který ti otevře oči, pokud je již v tomto směru nemáš otevřené. Příroda nás díky evoluci obdařila v mozku tzv. „centrem odměny“, které nám dává uspokojení (bavíme se stále teď o stravě:). Toto centrum je aktivováno, když sníme pro nás (pro tělo) vhodnou (výživnou) potravinu. Tělo to pozná dle chuti, kde např. sladká chuť znamená bezpečný zdroj energie a tučná chuť hutný zdroj kalorií. Zároveň nám toto centrum potvrzuje stále menší odměnu (dává nám stále menší uspokojení), pokud danou potravinu jíme příliš často. Takto nás příroda obdařila mechanismem zajišťujícím výběr výživných potravin a zdravou pestrostí stravy. No není ta evoluce/příroda úžasná?
Byla by, kdyby ji potravinářský průmysl nedokázal obejít a my jako jeho oběti následujíce v mozku vzniklou chemickou závislostí jej nemuseli následovat. Má to totiž 2 háčky. Prvním je výjimka z pravidla klesající odměny, kterou je cukr. (Pozor, bavíme-li se o škodlivosti cukru, mám na mysli do „potravin“ přidaný průmyslový cukr, ne jeho přirozenou formu v ovoci a zelenině). Krom toho, že cukr v těle podporuje zánět, má i spousty jiných negativ – na internetu jsou k tomu celé vesmíry informací. Moji závislost na cukru a další informace k tomu budu sdílet později. Co se cukru týče, tak ten byl po dlouhá statisíciletí evoluce v přírodě zárukou zmíněného dostatku energie zabezpečujícím přežití. Proto jsi se neustále schopen (nezávisle na poplašných signálech z dávno již plného žaludku) s chutí dále cpát něčím sladkým. Den co den. A mozek ti stále bude dávat signály rozkoše, protože si stále myslí, že ti ta sladká kobliha na benzince umožní utéct před nějakou šelmou. A ještě hůř: pokud to nevíš, tak cukr je v různých formách (pod různými a různě zdravě vypadajícími názvy skryt) v drtivé většině potravin. Mezi tyto názvy patří sacharóza, dextróza a glukóza (hroznový, škrobový cukr), laktóza (mléčný cukr), fruktóza (ovocný cukr), chemické náhražky cukru a náhradní sladidla (sorbitol E420, mannitol E421, glycerol E422, acesulfam E950, aspartam E951, cyklamáty E952, isomalt E953, sacharin E954, sukralóza E955, neohesperidin DC E959, alitam E956, thaumatin E957, glycyrrhizin E958, xylitol E967, maltitol E965, laktitol E966, steviol-glykosidy E960, erythritol E968, sůl aspartamu E962) a řepný, agávový, javorový sirup. Výsledek? Potravinářský průmysl do nás cpe cukr horem spodem, my tyto produkty jíme celý život (protože nám sladké chutná a díky mozku chutnat bude vždy) a jsme závislí na cukru.
Háčkem druhým je intenzita chuti. (P)otraviny jsou dnes plné chemických složek, které jim dodávají ty skvělé a neodolatelné chutě ve formě umělých sladidel a látek chutě a vůně zvýrazňující. Tyto chutě jsou několikanásobně intenzivnější, než cokoliv přirozeně se v přírodě vyskytující. Není divu, že pro nás (náš mozek) je to známka atraktivity a díky centru odměny vzniká i na těchto intenzivních chutích závislost. Popřemýšlej o svých závislostech a návycích. Dej tomu čas. Přiznej si to 🙂 Myslím, že výjimečně se najde někdo, kdo otevírajíce špajzku chuti na sladkou tečku po obědě nebo slané křupání večer k pasivní zábavě odolá. Výsledně pak ani moc nevnímáme svou ruku, jak do nás automaticky kontinuálně tlačí nějaké chipsy, krekry, tyčinky, čokolády apod. Mozek, závislost a chutě jsou sice uspokojeny, ale tělo a zdraví trpí.
Jíme sice (uměle a umělé) chutné věci, ale trpíme podvýživou, protože ve všech těch tučných smažených, sladkých nebo slaných jídlech chybí mikro a makronutrienty. Ty jsou komplexně obsaženy v opravdovém jídle (to, co opravdu vyrostlo na zemi, v zemi nebo po ní chodilo). Jsme otroci svých chutí a závislostí, které nám byly vtisknuty do mozku uměle vytvořenými intenzivními chemickými stimuly cpanými do „potravin“. Trpí tím i naše chutě, takže abychom si jídlo ještě užívali, musíme kupovat a jíst ty extra slané, pikantní nebo sladké věci, vše ještě dále zintenzivňovat dochucováním a naše schopnost vnímat přirozenou chuť opravdových potravin dávno zmizela. Poznáváš sebe nebo někoho ze svého blízkého okolí v tomto k paleu úvodním odstavečku a přemýšlíš, co s tím? Paleo je řešením.
Vzhledem k detailně vypsaným alternativám cukru a vzhledem k tomu, že každé to éčko má jiný účinek, je na místě uvést perfektní nástroj pro orientaci v tom chemickém éčkovém šílenství.
O aplikaci NutriAtlas
Nahoru
Díky této skvělé aplikaci, kterou najdeš zde, zjistíš účinky jednotlivých éček na tvé zdraví - viz obrázek. Můžeš tak učinit buď oskenováním etikety daného potravinářského produktu/potraviny (pokud je v databázi, kam ho ale můžeš i ty po schválení administrátory přidat) nebo manuálním vyhledáním. Éčka jsou řazena stupnicí škodlivosti od 0 („zcela bezpečná, přírodní látka, získaná přírodní cestou“) a s rostoucím stupněm se postupně zvyšuje i nevhodnost („nevhodné pro děti, způsobující alergie, hyperaktivitu a stres“) až po stupeň 6 „pravděpodobně s karcinogenními účinky“ až stupeň 7 „nebezpečné látky“. Rychle takto zjistíš vhodnost různých zdravě se tvářících jogurtů, bonbónů pro děti a vlastně každé procesované „potraviny“ s více než jednosložkovým popisem obsahu. Každé éčko je detailně popsáno, do jaké kategorie patří, jaká je jeho charakteristika, výroba, použití a nežádoucí účinky. Aplikace podává další doplňující informace k éčku a odkaz na více informací na internetu. Velice často budeš překvapen účinky obsahu toho, co každodenně kupuješ sobě, svým dětem a blízkým. Zjistíš, co vlastně celoživotně konzumuješ, protože tyto informace dosud nemáš nebo před nimi zavíráš oči v domnění, že se tě to netýká. Není pak divu, že tyto „potraviny“ mají nekonečnou trvanlivost, tak intenzivní, přírodě vzdálené umělé chutné chutě a že autoimunitní onemocnění, alergie, ekzémy a trávicí problémy postihují stále větší množství lidí (statistiky si najdeš sám).
Aplikace NutriAtlas ti (roz)hodně otevře oči i na té praktické nakupovací rovině. Lze ji používat v reálném čase v obchodě při rozhodování se mezi různými produkty např. tím, že si řekneš, že nepůjdeš nad stupeň škodlivosti 2. Pokud tě neodradí od potravinářských produktů úplně, tak ti alespoň umožní vybrat menší zlo. Aplikace NutriAtlas ti zkrátka nesmí chybět. Pomáhá mj. rozšířit povědomí o zdraví potravin, více lidí by snad mohlo více nakupovat na základě relevantních informací a ne reklamy. Mým idealistickým cílem by byla zvýšená poptávka po zdravých potravinách, což by v důsledku mohlo vést k přeorientování potravinářského průmyslu více zdravým směrem. K tomu je ale potřeba hodně lidí včetně tebe:)
O aplikaci IF Tracker
Nahoru
Když jsem u těch aplikací, tak zmíním ještě Inflammation Factor Tracker, která hodnotí obrovské množství potravin z pohledu proti(nebo pro)zánětlivého účinku na organismus. Tento dopad je zjištěn díky zhodnocení více než 20 různých faktorů dané potraviny jako např. množství a typ tuků, esenciálních mastných kyselin, vitamínů, minerálů, antioxidantů, glykemického indexu, protizánětlivých složek a dalších. Aplikace ti tak podává přehled, který ti v boji proti zánětu pomůže snáze volit vhodnější potraviny.
O aplikaci Kalorické tabulky
Nahoru
Kalorické tabulky je další aplikace na chytrý telefon i online databáze potravin a toho, co obsahují. Obsáhlé, informačně vydatné a výstižné. Nemusíš si celý den hlídat a křečovitě počítat každý kJ příjmu a výdeje energie, ale pro přehled o tom, co zkoumaná potravina obsahuje dobrého či nedobrého, to je ideální nástroj. Kalorické tabulky jsou dobrá volba.
Než se dostanu k tomu, co to paleo vlastně je, tak zmíním hlavní důvod volby této pro někoho možná striktní „diety“ a tím je nic menšího než zdraví. Naše zdraví je ovlivněno více faktory. Geny jsou jedním z nich. Geny nám sice určují predispozice k nemocem, je to ale naše prostředí, které určuje, jestli se dané geny aktivují nebo ne. Průnikem genů a životního prostředí se zabývá epigenetika, která říká, že geny nejsou prokletím a že jejich aktivaci máme ve svých rukou (ve svém prostředí - tj. stravě, množství spánku, stresu, pohybu, sportu..). Jinými slovy geny jsou nabitá pistole, ale záleží na tobě, jestli z ní nevhodnou životosprávou vystřelíš. Což je dobrá zpráva, ne? Volbou vhodné životosprávy si můžeš zvýšit kvalitu života a úroveň (třeba již podlomeného) zdraví. Ruku na srdce, myslíš, že to, jak žijeme a jak se většinou stravujeme, vede nebo nevede k posílení zdraví? Nebudu chodit zbytečně kolem horké kaše, ale náš způsob života a stravování vede k podpoře chronického (dlouhodobého) systémového (rozšířeného po celém těle) zánětu, který se projevuje velkým množstvím nemocí a je spolupříčinou většiny tzv. civilizačních chorob. (Pro úplnost se ještě rozlišuje dle doby na akutní a dle místa na lokální zánět, např. akutní lokální zánět při vyvrtnutém kotníku a akutní systémový zánět při chřipce). S tímto systémovým chronickým zánětem (a zde si dovolím citaci z knihy) souvisí následující ucelený ale nikoliv kompletní seznam poruch a onemocnění:
Akné |
Endometrióza | Migrény | Rozedma plic |
Alergie |
Fibroidní nádor | Myastenie |
Roztroušená skleróza |
Alzheimerova choroba |
Fibromyalgie | Myositida |
Sarkoidóza |
Artritida |
Gastroenteritida | Neplodnost | Sjogrenův syndrom |
Astma |
Gravesova -Basedowova nemoc | Obezita |
Sklerodermie |
Ateroskleróza |
Hashimotova tyreoditida | Onemocnění srdce |
Spastické střevo |
Bipolární porucha |
Hepatitida | Osteopenie |
Syndrom dráždivého tračníku |
Bolesti kloubů |
Chronická bolest | Osteoporóza |
Tremor |
Bronchitida |
Chronická bursitida | Otoky |
Trichotillomanie |
Celiakie | Chronický zánět močového měchýře | Padání vlasů |
Vaskulitida |
Cirhóza |
Chronický zánět šlach | Pálení žáhy |
Vitiligo |
Crohnova choroba |
Chudokrevnost | Parkinsonova choroba |
Ulcerózní kolitida |
Cukrovka typ 1 a 2 |
Inzulínová resistence | Parodontitida |
Vysoká hladina trygliceridů |
Demence |
Karditida | Polycystická nemoc vaječníků |
Vysoký cholesterol |
Deprese |
Kolitida | Polychondritida |
Vysoký krevní tlak |
Dermatitida |
Křečové stavy | Poruchy krev.oběhu |
Zánět dásní |
Divertikulitida |
Lupénka | Rakovina |
Zánět dutin |
Dna |
Lupus | Raynaudův syndrom |
Zánět ledvin |
Ekzém | Lymská borelióza | Revmatická artritida |
Předpokládám, že jsi člověk hledající řešení problémů se střevem nebo trávením skrze zdravý způsob života. Tuto tabulku jsem s vypětím všech sil opsal i z toho důvodu, že existuje šance, že znáš někoho (se systémovým zánětem a) s těmito problémy, komu by informace, že se jich může změnou životosprávy zbavit nebo je alespoň zmírnit, mohla pomoci nebo alespoň ukázat směr k lepšímu zdraví.
Veškeré jídlo dle paleo stravy musí splňovat tzv. 4 standardy (4s) zdravého jídla, musí tedy podporovat: zdravou psychologickou reakci, zdravou hormonální reakci, zdravé trávení, fungování imunitního systému a minimalizovat záněty. Kniha poté velmi detailně rozebírá negativní účinky (neplnění těchto kritérií) jednotlivými potravinami nebo jejich složkami. Než uvedu, co je pro zdraví škodlivé, mám tu ještě pár informací a myšlenek.
O knize Jídlo na prvním místě, o prosperitě a o těle
Nahoru
Kniha se s ničím nepáře, pojmenovává věci tak, jak jsou a bourá velké množství mýtů a polo/nepravd. Tyto mýty nám byly od malička vtloukány (i rodiči živenými) reklamou do hlavy, proto nám přijdou tak přirozené a pravdivé. Bez pátrání po pravdivosti reklam a různých tvrzeních před sebou falešně ospravedlňujeme naše zdraví nepodporující chování. Jako příklady mýtů uvedu třeba: stévie a agávový sirup je zdravý, pivo (třeba i bezlepkové) je zdravé, červené víno je zdravé na srdce (proto, abys do sebe dostal adekvátní dávku resveratrolu jako myši, na kterých byly dělány pokusy vyvozující doporučení pít červené víno, bys musel vypít 80 lahví červeného vína denně), celozrnné pečivo je zdravé, potřebujeme mléko (kvůli vápníku) a mnoho dalších.
Cílem (filozofií paleo stravy) není konzumovat něco, co je menší zlo nebo není „až zas tak zlé“, ale představit to, co splňuje 4s. Produkt/jídlo, které někdo prezentuje jako „zdravý“, „na srdce“ apod. může být sice zdravější (chápej méně škodlivé) než jeho alternativa/konkurence, což ale neznamená, že je zdravý a/nebo že splňuje 4s. Námitkou může být argument, že na tom a tom (např. rýže) lidé tam a tam přežili/fungují dlouhá časová období. My ale přeci nechceme jen přežívat, nežijeme (nepřežíváme) někde v přírodě a v nouzi odříznuti od všech těch přeplněných hypermarketových regálů. Žijeme v unikátním časovém období 21. století, kdy se nemusíš ani příliš zabývat historií, abys (d)ocenil vzácnost současnosti v porovnání s bouřlivou, válečnou, často nelidskou, středověkou i vzdálenější ale i mnohem bližší minulostí a stále nejistější, ale rozhodně méně klidnou budoucností. Zároveň žijeme v unikátním místě – střední Evropě, České republice a stejně tak porovnáním s velkou částí světa a miliardami lidí, kteří žijí v materiálně méně zabezpečených oblastech, s méně svobodami a životními možnostmi, kde opravdu můžeme hovořit o jejich přežívání, i v tomto směru u nás snadno vznikne (d)ocenění našeho bydliště.
Uvědomuješ si, že v tomto čase a místě máme v porovnání s jinými časovými obdobími a jinými místy na planetě obrovský materiální nadbytek, nadbytek možností a svobod? A vážíš si toho? Proto bychom je měli smysluplně využít a nechtít jen přežívat, ale naopak chtít prosperovat (to se týká nejen zdraví ale i duchovní roviny) a uzdravit se. Nebo alespoň já to tak vnímám.
Mít relevantní informace o účincích daného jídla je cesta. Obdařeni těmito informacemi jsme pak mnohem svéprávnější a svobodnější (od reklamních, společenských a rodinných konceptů a zvyklostí) při volbě toho, co opravdu chceme jíst, i když nás závislosti, návyky a chutě odtrhávají jinam. Zmíněná kniha ti všechny tyto informace poskytne. Jak moc si budeš chtít posunout hranice mezi konzumací zdraví prospívajících a škodlivých potravin je pak už jen na tobě. Hlavní motivací je samozřejmě získání/upevnění/udržení zdraví, což v žádném případě není v rozporu s užíváním si jídla a jeho chutí. Nedržím dietu, ale jím a žiji zdravě tak, že si volím jídlo bez lepku, cukru a dalších škodlivých složek, protože chci a protože mám informace a také proto, že tady a teď se lze stravovat zdravě.
Co když jsi ale zcela zdravý nebo ještě příliš mladý na to trpět nějakou nemocí? K tomu ti prvně upřímně gratuluji! 🙂 Hned ale dodám, že lidské tělo je sice úžasný neuvěřitelně fungující nástroj schopný obrovské regenerace. Pokud jsme ale zdraví a žijeme nezdravě, tak tělo je schopno takto nějakou dobu (v závislosti na genech a životosprávě) fungovat, odbourávat konzumované jedy (alkohol) a ustát dopad zdraví škodlivých potravin. NE ale dlouhodobě, ve 30-40-50 letech života se začnou objevovat zdravotní problémy, které by se neobjevily, pokud bychom žili zdravě. Proto je třeba reagovat na první potíže včas a reagovat na signály těla. To není z hlavy mé ale z hlavy pana Dr. Walkera.
Teď ale zpět ke zdraví a tělu: každému je jasné, že nás všechny dříve či později a v různých formách čeká stáří, nemoc a smrt. Uvědomění si těchto faktů znamená opět posílení vděčnosti za vzácnost současné situace a snahu o její smysluplné využití. Zároveň poznatek/prožití vlastní (nejen zdravotní) pomíjivosti ukazuje, že nemá smysl se vlastní zdravotně-fyzicko-stravovací údržbě svého těla věnovat více, než je potřeba (svou potřebu si posoudíš sám), dělat si z ní smysl života a nemít pak čas/energii na jiné smysluplné aktivity. Tělo stejně jako např. auto potřebuje k tomu, aby nás bylo schopno daleko a v pohodlí dovézt pestrou životní cestou k jejímu konci, rozumné a správné zacházení, vhodné palivo pro správně fungující motor, správný olej apod. Benzínové auto rozhodně nemůže jet na naftu a k jízdě nepotřebuje žádné časově/energeticky/finančně mrhající aktivity ála tuning ve formě sluchrvoucích výfuků nebo třeba podsvícených podvozků. Obdobně myslím, že není třeba běháním a poskakováním okolo zdraví/bio/green/healthy záležitostí trávit celý den a nemít čas na nic jiného.
Na tělo lze též nahlížet jako na nástroj k interakci se světem a přinášení radosti a užitku druhým. Tělo a nemoci lze též brát méně osobně, což je různě obtížné. Děláme tedy minimální maximum:) proto, abychom mohli být ve zdravém a fungujícím těle a smysluplně jej mohli využívat. Fakt, že se jednou začne rozpadat (a ono někdy opravdu začne), bereme jako přirozený běh života, ke kterému smrt patří. Alibistické hlášky typu „tělo má jít do hrobu zhuntovaný“ (proč ale o tolik dříve?), nebo „co když začnu žít zdravě a zítra mne srazí auto?“ postačí zřejmě jen lenochům se silnými chuťovými závislostmi a ne člověku se schopností sebereflexe a upřímnosti k sobě samému.
Každopádně kniha „Jídlo na prvním místě“ ti změní život, minimálně získáš informace a vhledy do stravování a zdraví a nebudeš si poškozovat s lehkou hlavou zdraví neznaje účinek/dopad na zdraví toho, co jíš, co ti tak chutná a o co si tělo „přirozeně“ říká. Budeš tak na správné cestě za pevnějším zdravím.
Teď už máme relativně silnou základnu motivace a pohledu, na které se dají postavit informace o tom, co je pro zdraví škodlivé, nezávisle na tom, jak moc nám to chutná a jak moc jsme k tomu připoutaní. Takže pro zdraví je škodlivý: cukr, sladidla, alkohol, oleje ze semen, obiloviny a luštěniny a mléčné výrobky. To jsou názvy poměrně výživných kapitol knihy, kde ti (na rozdíl ode mne zde) detailně vysvětlí, proč a jak to škodí. Volba je pak na tobě. Všichni se ale shodneme, že (společensky v minulosti dlouho uznávané/tolerované) např. drogy jako kouření škodí a zkracují život, proč tedy neprožít i jiné pravdy a také se dle nich nechovat?
To, že existují i další zdraví škodlivé věci jako alkohol, pečivo, cukr, sladidla a mléko a že jsou společensky uznávány (případně ne tolik zatracovány) není správně. To, že se z nich potravinářské lobby/marketingu za desetiletí mediálních masáží bohužel podařilo udělat něco přirozeného, normálního a tradičního je jen obrazem společnosti a úrovně nezávislosti jejího myšlení. Považují se za „normální“ koncepty typu: pečivo se sýrem k snídani nebo svačince, pivo k fotbalu, víno do společnosti, panáka na baru, šampaňské na silvestra, dětské šampaňské k narozeninám, bonbóny nebo čokoláda za vysvědčení, „zdravé“ müsli s mlékem a (chemickým) jogurtem k snídani, (nejen dietní) kola, energy drink za volant nebo na párty, sladkou limonádu ne kvůli image, ale instinktu, (alkoholový) přípitek na zdraví(!) a další absurdity. Tyto koncepty „normálnosti“ by měly z reklam a našich podvědomí vymizet stejně jako reklama na cigarety, pokud opravdu chceme být zdravější.
Dalším vysvětlením je, že se ze strany konzumentů jedná jen o neinformovanost a/nebo slabou vůli. To ale naštěstí nejsou neměnné stavy. Ze strany producentů si na druhou stranu nedělám iluze, že by nevěděli, co a s jakými následky produkují. Jen by mne u nich zajímal poměr snahy dát lidem něco zdravého a dobrého oproti jejich honbě za ziskem. Opět se jedná o obrázek a hru společnosti, na kterou nákupem jejich produktů přistupujeme a umožňujeme, aby se (na nás) hrála dál.
O alkoholu
Nahoru
Alkohol je nejvíce společensky uznávanou, tolerovanou a rozšířenou drogou a zabíjí více mladistvých, než všechny ostatní drogy dohromady. „Benefity“, kvůli kterým je konzumován, jsou způsobeny intoxikací organizmu. Alkohol je i v nevelkém množství akutně neurotoxický. Pozměňuje aktivitu nervové soustavy, může poškozovat nervovou tkáň, narušuje, až zabíjí vlastní neurony. To vše jsou příčiny vytouženého uvolnění, veselosti a opilosti. Mezi další neurotoxiny patří rtuť, olovo, insekticidy, formaldehyd a biotoxiny jako botulotoxin. Každý panák, kterého do sebe kopneš nebo sklenka vína, kterou si vychutnáš, je vítězství reklamy a společenských zvyklostí nad zdravým rozumem a krokem zpět/mimo na cestě za zdravím.
To se mi to káže, když už nepiju, že? Také mi chutnávalo víno, pivo a z panáků jsem nejednou otupěle trávil víkend následnou rekonvalescencí. Teď, když někdy ochutnám, abych si připomněl, o co „přicházím“, tak mi sebesladší víno přijde díky změněným chutím kyselé a stejně mi nechutná. Pivo mi už také nechutná, no a panáky jsem nikdy nepil kvůli chuti ani předtím. Krom chutí nepiji alkohol z přesvědčení, stejně jako nekouřím a neužívám ani jiné drogy z přesvědčení.
Tobě panáky opravdu chutnají nebo je piješ jen z důvodu společenského a historického zvyku/tlaku? A jsi dost silný být jediný abstinující v restauraci se bavící partě kamarádů? A dokáže se společnost uvolnit, otevřít a bavit i bez projevů otravy nervové soustavy? A jsou tví kamarádi tví skuteční kamarádi, kteří ti přejí štěstí a tvé rozhodnutí abstinence ti přejí a respektují jej? To jsou řečnické otázky poukazující na to, jak je koncept konzumace jedu jménem alkohol v naší společnosti považován za normální a hluboce zakořeněn.
Nejsem soudce, to je každý sám sobě. Já ti jen ukazuji jiný než (ve společnosti) „normální“ úhel pohledu na alkohol. Samozřejmě jedna sklenička vína tě nezabije, stejně jako jedna cigareta. Jde ale o práci s oněmi návyky a navíc ono se to všechno sčítá – jedno pivo sem, druhá kobliha tam, třetí nevinná malá čokoládka semhle. Takto po malých krocích se snaha žít zdravě rozpouští stejně jako platonické silvestrovské předsevzetí a my se vracíme ke starým „dobrým normálním“ návykům. Tím vším jsem si ale už (tolikrát!) prošel (viz. zkušenosti u doktorky čínské medicíny výše) a stačilo mi. Nakonec to byla právě kniha „Jídlo na prvním místě“, která mi otevřela oči, dostatečně mne paralelně se zkušeností u doktorky čínské medicíny namotivovala a díky informacím o škodlivosti jednotlivých potravin mi pomohla konečně učinit rozhodnutí uzdravit se, díky paleo stravě, vyloučením všech zmíněných škodlivin z mého jídelníčku. Navíc, co se pití týče, si nemysli, že chuťově nějak trpím; právě naopak! Zeleninové a ovocné šťávy si doma umíme udělat tak skvělé, že se někdy bojím, aby díky navozené chuťové extázi nebyly brzy ilegální:)
Takže už víme, co dle palea škodí a čemu bychom se měli, pokud se chceme zbavit systémového zánětu způsobující zmíněné nemoci, vyhnout. Systémového zánětu je tělo schopno se zbavit nebo jej zmírnit díky ketóze – stavu, kdy tělo přestane jako hlavní zdroj energie využívat sacharidy/cukry tím, že přejde na pálení tuků jako hlavní zdroj energie. Tělo i tak vždy jako zdroj energie využívá kombinaci sacharidů a tuků. Čím intenzivnější aktivita, tím vyšší podíl sacharidů. U aktivit s nízkou intenzitou dokáže tělo naopak velmi zvýšit podíl tuku, pokud mu to dovolíš chytrým výběrem jídla. Proto je třeba přestat tělu neustále dodávat cukr, který je přidaný téměř ve všem.
O cukru
Nahoru
Zbavit se závislosti na (do „potravin“ přidaného průmyslového) cukru byla pro mne největší překážka. Od malička jsem měl rád sladké, babičky (které měly více soucitu než rozumu) mne i v dospělosti zahrnovaly cukrem (možná o to více, o co méně jsme se vídali) v nejrůznějších čokoládových podobách, já jejich zahrnování cukrem s chutí přijímal a byl schopen sníst 200g tabulku na posezení jako chleba a na nutellu jsem do špajzky chodil, když mne to chytlo. Různá předsevzetí k omezení jezení této drogy měla u mne trvanlivost maximálně v řádech dnů. Většinou jsem se přistihl, jak do sebe navzdory předsevzetí opět tlačím nějaké ledové kaštánky, když jsem býval unavený, ospalý (viz. „O veledůležitosti spánku“) nebo když jsem se chtěl odměnit za nějaký výkon, nebo jen tak vyrelaxovat. Zlom nastal, když jsem se rozhodl pro striktní paleo.
Vyřadil jsem sacharidy a z počátku jedl jen bílkoviny, tuky s tepelně upravenou zeleninou a minimem ovoce. Objevily se i abstinenční příznaky způsobené závislostí na cukru, kterého se mé tělo silně dožadovalo. Měl jsem šílené chutě a dokonce se mi i lehce třásly ruce. Nevím, jestli jsem se závislosti na cukru zbavil pouze v průběhu září/října 2014, kdy jsem se takto striktně stravoval. Možná to byl průběžný proces, kdy i díky informacím o škodlivosti cukru a jeho nahrazení ovocnými alternativami jsem se závislosti postupně zbavil. Teď (září 2015) se mi sliny při procházení kolem sladkého koutku v obchodě již rozhodně nesbíhají, nemusím s různými vůněmi ani chutěmi na tatranku bojovat a žádnou touhu po nezdravém přidaném cukru necítím, spíše naopak - zřejmě i kvůli znalosti škodlivosti těchto produktů. Sladké mi chutná (a vždy bude) samozřejmě stále, jen mám jeho spotřebu pod kontrolou, jím jej s mírou a pouze v přirozených formách (čerstvé ovoce nebo sušené samotné, nebo přidávané do kaší nebo v raw tyčinkách). Pokud si dělám sladkou (sacharidovou) bezlepkovou kaši, tak se snažím dělat ji minimálně obden. Vím, že zvládnout závislost na cukru je (aspoň pro mne bylo) velmi těžké, ale když to dokázal takový čokoládový závislák jako já, tak to zvládneš určitě taky!
Z počátku jsem se více vyhýbal ovoci, teď jej jím téměř každý den, ale stále jím více zeleniny než ovoce. Od ovoce by též (jako u pití) měl být odstup od jakéhokoliv dalšího jídla. Co se sladkých alternativ týče, tak mi chutnají banány, lesní plody, broskve, melouny, ananas, grep, pomeranč a ze sušených to jsou fíky a datle – vše nesířené.
Zde jsou informace o cukru z knihy „Omládněte“ od Dr. Walkera: „Tělo potřebuje cukr, ale ne třtinový, kukuřičný nebo z cukrové řepy. Potřebuje přírodní cukr a jenom ten může plně využít: cukr obsažený v zelenině, ovocných plodech a medu (od medu zase paleo odrazuje, takže opatrně a intuitivně, nenahradit Snickers kilem medu). Požívání průmyslového bílého cukru má škodlivý účinek na zuby, žaludek, střeva a celou zažívací trubici: způsobuje střevní poruchy, cukrovku, rakovinu, oční choroby, hnisavé procesy, vypadávání zubů a onemocnění dásní. Bílý cukr je zvláště škodlivý pro ženy; provokuje a zesiluje menstruační bolesti a zhoršuje nervozitu, která se sice považuje za "přirozený" úkaz, ale ve skutečnosti je samozřejmě nepřirozená. Vynechání cukru často odstraní tyto potíže. Dělejte to jako já. Já považuji bílý cukr za jed a tak s ním také zacházím. Nemá místa v programu vedoucím k zářícímu zdraví.“.
Dalším pohledem na závislosti na cukru a chutích obecně je zjištění, že pokud toužíš po konkrétní potravině nebo její složce, příčinou může být fakt, že tvému tělu něco chybí. Např. při touze po čokoládě ti chybí hořčík, který najdeš v banánech, datlích, fíkách atd. a při prahnutí po sladkém ti chybí chróm, fosfor a síra, které najdeš v mnoha dalších alternativách. Vše je uvedeno hezky v tabulce.
Existuje také český film Cukr blog (dostupný na internetu), který o sobě říká: "Pětiletý zápas matky proti cukrové mafii. Tragikomický, vzrušující a emocionální příběh, který tě vytrhne z cukrové závislosti".
Na zbavení se každé závislosti je vhodná podobná pevná informační základna, na které pak můžeš stavět svá přání, předsevzetí a dietní opatření. Pokud máš navíc vždy po ruce zdravou sladkou alternativu, kterou utišíš chuť na nezdravé sladké, tak máš napůl vyhráno. Cestu z cukrové závislosti jsem ti ukázal, zbytek už je jen na tobě. Přeji hodně štěstí a pevnou vůli! 🙂
Teď zpět k jídlu: co nám vlastně v paleu po vyškrtání všech těch „dobrot“ zůstalo k jídlu? Už jen opravdové jídlo :), tak jak ho na rozdíl od nás znaly naše babičky: maso, ryby, vejce, zelenina, ovoce a ty správné tuky. I toto jsou názvy vydatných kapitol knihy a já ji zde (ukazujíc směr) nebudu zdvojovat, ani vy/opisovat její mnohé recepty stravy založené na bílkovinách, tucích a minimu sacharidů. Každopádně jestli se ti nabídka jídla zdá málo pestrá, tak věř, že je v ní celý vesmír možností 🙂
Co se kvality potravin týče, tak zde je pár v knize uvedených rad: měli bychom se zaměřit převážně na maso, ryby a vejce; konvenční zelenina a ovoce (ne bio) je lepší než žádná zelenina a ovoce, jídlo ber uvolněně (nestresuj se, když neseženeš něco v nějaké kvalitě) a dělej to nejlepší možné, s tím, co máš k dispozici.
Zde zmíním doporučované formy zeleniny, které bychom měli jíst pravidelně: batáty, brokolice, cibule, pórek, česnek, cukety, čínské zelí, dýně, chřest, kapusta, květák, listové saláty, mangold, mrkev, paprika, polníček, rajčata, růžičková kapusta, řepa, špenát, tuřín, vodnice, zelené výhonky (řepné, hořčičné apod.), zelí. Myslím, že od Walkera jsem četl, že je dobré si k libovolné zelenině dát i trochu kvašené pro lepší trávení. Zde jsou nejlepší ovocné alternativy: borůvky, grep, jahody, kiwi, maliny, meloun, meruňky ostružiny, švestky, třešně, přičemž ovoce, přestože je chutnější, by nemělo nikdy vytlačit výživnější zeleninu.
Paleo
Dále je třeba zvýšené opatrnosti při zánětu střeva, dráždivém tračníku a jiných trávících poruchách a nemocech: zelenina by měla být tepelně upravena, opatrně při konzumaci ovoce (důsledně loupat, mají příliš cukru, vyhýbat se semínkům, drsným povrchům), ořechům a semenům se též vyhnout (mohou poškrábat střevní výstelku), vyřadit kávu (i bezkofeinová silně dráždí gastrointestinální trakt, může zvýšit hladinu žaludečních kyselin, což má prozánětlivý účinek v gastrointestinálním traktu), pít dostatek tekutin (ne během jídla – ředí to žaludeční kyselinu a trávící enzymy, já dodržuji min. 30-60 minutový odstup pití od jídla).
Dále jsou doporučovány tyto tuky: avokádo a olej z něj, olivový olej, lískové ořechy, kokosový olej, makadamové ořechy, olivy. Z živočišných tuků se jedná o přepuštěné máslo, kachní sádlo, ghí (typ přepuštěného másla), kozí lůj, vepřové sádlo a hovězí lůj. Přičemž nechávám i prostor pro tvé vlastní bádání, abys zjistil informace takového typu, že olivový olej jedině panenský, ve skle, minimalizovat přístup vzduchu a expozici zdroji tepla, že na teplou kuchyni živočišné tuky, na studenou kuchyni do salátů oleje atd. Dále ke zdravým tukům patří ořechy a semena, kdy nejlepší volbou je kešu, lískové oříšky a makadamové ořechy, přiměřeně by se měli jíst mandle, para ořechy a pekanové ořechy a omezit bychom měli dýňová semínka, lněná semínka, piniové oříšky, sezamová semínka, slunečnicová semínka a vlašské ořechy.
Semínka a ořechy jsou vytvořeny tak, aby přežili naši trávící soustavu. Jsou vybaveny enzymy, které je chrání před natrávením a vstřebáním. Namáčením a klíčením se postupně obsah těchto enzymů snižuje a naopak roste množství vitamínů, minerálů a jiných důležitých látek. Namočení a klíčení jednak zaručuje snadnější trávení ale také vyšší nutriční hodnotu. Pro konkrétní druhy se také liší doba namáčení a klíčení.
Ještě jsem si záměrně na konec části o tucích nechal následující libůstku: kokos a produkty z něj: olej, mléko (pozor na éčka), vločky (pozor na siřičitany) a máslo. Kokosový olej (bio panenský lisovaný za studena) patřící právem mezi superpotraviny je kapitolou sám pro sebe. Má protivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky, podporuje imunitní systém, zdravý metabolismus, štítnou žlázu, je perfektní na všechno i v teplé kuchyni a navíc hezky voní a sladce chutná. (Pozor, neplést s palmovým olejem/tukem, který je, co se účinku na zdraví týká, v opačném koutu vesmíru. Je extra levný a proto není divu, že je součástí velkého množství balených potravin; schválně zkus zapátrat na internetu po palmovém oleji). Kokosový olej používáme jako ochucovadlo a zdroj zdravého tuku na všechno v kuchyni od lososových steaků, tepelně zpracované zeleniny (mé nejoblíbenější jsou pečené batáty, kdy se nejedna návštěva u nás doma neustálým přidáváním si této magnificentnosti až nezdravě přejedla), míchaných vajíček nebo banánovo-kokosovo-vaječných palačinek. Jeho použití je možné i zevně na kůži, které dává hebkost a vůni, používám jej po holení, na vyplachování úst, na opary nebo afty. Znám slečny, co jej používají i na vlasy. Vřele doporučuji.
Obecně při jídle zapoj rozum, nepřejídej se (už vůbec ne oříšky jako dříve já) a bedlivě pozoruj, co a jak ve stravě na tebe působí tak, abys sám sobě mohl být průvodcem. Vodítkem pozorování účinku a eliminace daného jídla nechť ti je to, jak se po jídle cítíš, jestli tě něco uvnitř „pálí“, jestli se cítíš lehce nebo těžce nebo nafoukle, jestli jsi svěží nebo by sis nejraději zdřímnul. Můžeš si i udělat tabulku, kde si budeš zapisovat konzumované jídlo a jak se po čem cítíš. Časem poznáš, co ti dělá a nedělá dobře. Časem se ti také vyřazením všech těch chemicky dochucovaných, chuťově nepřirozených, intenzivních umělých chutí obsahujících „potravin“ vrátí chutě (i čich se mi výrazně zostřil) na původní přirozenou úroveň. Dříve mdlá zelenina je teď někdy pro mne orchestrem chuti 🙂
V diskutované knize i na internetu je velké množství pestrých paleo receptů. Upozorním jen, že ne všechny paleo recepty na internetu jsou striktní paleo dle knihy. Striktnost dodržování je jen na tobě. Nejlepší výměna zkušeností, nápadů a receptů je ovšem s kamarády. Jednou jsme se ponořili do výměny zkušeností a receptů tak, že paleo nepraktikující přísedící kamarád si po hodině naší nadšené debaty raději odsednul 🙂
O stolování a stravování obecně
Nahoru
Vliv na naše zdraví má nejen to, co jíme, ale i způsob, jakým se stravujeme. Díky 6 dennímu pobytu ve tmě (viz „O terapii tmou“ níže), jsem objevil, jak moc se vnějším rozptýlením (mluvením ne o daném jídle, sledováním tv, používáním telefonu atd.) ochuzujeme/odtrháváme o prožitek jídla a jak velký potenciál rozvoje má naše chuť a čich. Ve tmě tě nic nerozptyluje, nic krom tvého vnitřního světa tě nezaměstnává, takže jsem při jídle neměl nic jiného na práci, než ono jídlo samotné. Velkým překvapením mi bylo velké zintenzivnění chutí i při těch nejobyčejnějších jídlech v podobě čočky s chlebem nebo samotného jablka. Po pár dnech bylo vše naprostou symfonií chuti a já si to velmi užíval. Ve tmě jsem se mohl na jídlo náležitě a v klidu soustředit (nic jiného mi stejně nezbylo) a dokonale si jej vychutnat. Od té doby si občas během jídla tuto zkušenost připomenu. Řečnická otázka: jak moc klidné je naše stolování obecně a kolik pozornosti věnuješ jídlu ty a kolik tvé okolí? Jak moc vnímáš/jíš zrakem a čichem?
Už nevím, odkud mám následující informaci, ale zní takto: pro tělo je zdravější (méně škodlivé) řádně rozkousat a pomalu sníst méně zdravé jídlo, než zhltnout zdravé. Není to univerzálně platný návod pro alibisty, ale ty víš, kam tím mířím. Sousta by měla být řádně rozkousána, prosliněna, což pomůže a ulehčí trávení. Odměnou z jídla ti bude, pokud máš vůli vnímat jej zrakem a čichem, nejen větší požitek, o který se tak intenzivně svou od jídla často obrácenou pozorností obíráme, ale i lepší trávení. Tím, že budeš pořádně kousat a jíst pomaleji, dáš také čas žaludku na to, aby informoval mozek, že už je plný a výsledkem bude mj. nepřejídání se.
Náležité vychutnání si jídla (namísto televizního pořadu) je nejen oceněním práce člověka, který vynaložil energii, aby(s) jej pro tebe (sebe) připravil, ale také projevem vděčnosti/ocenění života zvířete, které prožilo svůj krátký život, aby si ti poté z části lehlo na talíř a za chvíli se s tebou ztotožnilo.
Zpět k paleu, které pro mne bylo opravdovým milníkem, ukázalo mi nové pohledy na stravování a jídlo obecně i konkrétně. Držel jsem jej opravdu poctivě, zřejmě až příliš. Úroveň ketózy lze měřit pomocí indikačních papírků nakoupitelných v lékárně. Byl jsem v mírné ketóze, ale bylo to pro mne nejtěžší období za celou tu dobu hledání. Bez cukru/sacharidů jsem byl slabší, malátnější, lehčeji unavitelný a celkově jsem se necítil nejlépe. Nějak mne minula informace, která ke mně přišla až později odjinud a to, že tělo nemusí dobře zvládat okamžité vyloučení sacharidů ze stravy a přechod na tuky, zvláště když jsem byl předtím hodně orientovaný na cukr. Důvěřoval jsem knize a zřejmě jsem stále čekal na to, až tělo přejde na to reklamované pálení tuků místo cukrů, které vede k léčení zánětů. Kdybych tu informaci měl tenkrát, tak s paleem začnu postupnou formou, kterou spíše doporučuji tobě. Ačkoliv jsem se necítil po nějaké době čistě bez sacharidů dobře, závěrem této části chci říci, že jsem za knihu „Jídlo na prvním místě“ nesmírně vděčný nejen proto, že jsem si díky ní upevnil disciplínu, ale také proto, že jsem získal vhled do potravin, stravování, fungování těla a konečně začal jíst opravdové jídlo. V této situaci, s posílenou disciplínou a tak nějak dobře našlápnutým směrem, jsem poznal Honzu, který je další velkou kapitolou na mé cestě za zdravím.