můj příběh

část 3. nacházení  

 

 

Ačkoliv jednotlivé kapitoly dávají (snad:) svůj smysl, věřím, že největším přínosem ti bude projití mého relativně delšího příběhu postupně tak, jak jsem ke zkušenostem a poznatkům chronologicky přicházel i já. Mozaika příběhů a sousledností ti pak lépe zapadne.


Můj příběh
část 3. nacházení 

Obsah



Honza
    Nahoru

Honza si se svým tělem užil své – měl mnoho různých zánětů a střevních komplikací a ze všeho se sám uzdravil, čímž mi byl velkou inspirací a zdrojem povzbuzení. Vědomí, že se jde uzdravit z těžších stavů, než jsem měl já, mi bylo silnou vzpruhou a povzbuzením na cestě. Kromě bohatých zkušeností s dle něj pro zdraví skvělými a doporučovanými půsty a s pouze veganskou stravou, se Honza také rok stravoval pouze dle paleo stylu. Jedno z jeho doporučeních byl také komentář právě k paleu. Říkal, že mu v porovnání s paleem dieta dle krevních skupin pasovala více. Dieta dle krevních skupin mu pomohla vyselektovat z velkého množství pokrmů cca 25% toho nejlepšího. Každopádně po vyhledání této diety jsem zjistil, že jsem si v životě tak nějak došel sám k tomu, co mi bylo i doporučováno (pro krevní skupinu A+ jsou doporučovány ryby, bílé maso kuřecí, krůtí, hodně zeleniny, aneb vše, co mám rád). Zároveň byly též pro mne překvapivě doporučovány i třeba arašídy, jejichž škodlivosti byla v paleo knize věnována celá kapitola. Tento fakt mi snížil důvěryhodnost daného autora diety. Proto zmínění pro mne dříve neznámé diety dle krevních skupin zde uvádím bez nějakého zdroje zaručeně správné diety na internetu a tyto informace ber jako inspiraci, nejlépe si sám vše ověř a vyzkoušej. Třeba se tato dieta trefí právě tobě.

Krevní skupiny byly jen tak na úvod. To, co Honzovi dle jeho slov nejvíce pomohlo uzdravit se, byly 3 věci: pití ionizované (zásadité) vody, klystýry (střevní výplachy) a půsty.

S půsty nemám zdaleka tolik zkušeností jako Honza. Co se půstů týče, mám zatím výborné zkušenosti pouze s jednodenními půsty, které mne nejednou zachránily od přicházející nemoci. Každopádně se tato tématika poslední dny v mém životě objevila několikrát, velice mne to láká i z duchovní stránky a cítím, že se brzy do tohoto hladového okénka hlouběji podívám. Pro zájemce uvedu ještě krátce Honzův komentář: „ Hladovění je asi to nejlepší, co člověk může udělat pro svoje tělo z hlediska očisty jak tělesné tak duchovní. Ovšem pozor, není to pro každého, ženám to nemusí svědčit hormonálně a také záleží na konstituci. Hubenějším se hodí spíše pravidelnější kratší půsty, tučnější lidé mohou déle.“ Již se na toto téma těším a k detailnějšímu studiu (v minulosti jsem knihu jen prolétl) mám nachystanou pro mne „půstovou bibli“ paní MUDr. Partykové s názvem „Hladovění pro zdraví“, která opravdu komplexně pojednává o tomto fenoménu.
Aktualizace: knihu jsem již přečetl, paní doktorka a její zkušenosti jsou velmi působivé a pro uzdravení z i těžkých nemocí směr přesvědčivě ukazující. Několik 36h půstů jsem již držel a je to zkušenost, kterou doporučuji stejně jako knihu každému. K aktualizaci ještě doplním, že mám dále rozečtenou knihu od Davida Kleina  "Self Healing Colitis and Crohn", která je zatím velmi přesvědčivá (následováním jeho metod se uzdraví 99% lidí). D. Klein sám měl pokročilou formu UC, ze které se vyléčil, má 25 let zkušeností in "health science" a je držitelem titulu Ph.D. v "Natural Health and Healing". Z knihy jsem prozatím zjistil, že dostatečný spánek, vynechání pro tělo toxických návyků a veganská strava způsobí, že tělo se vyléčí samo i bez (chemických) prášků. Knihu též vřele všem doporučuji. 

[Aktualizace březen 2016: knize jsem věnoval celou část níže.]

O ionizované vodě
     Nahoru

Abych se vyhnul podezření ze špatně skryté skryté reklamy, budu zcela upřímný a nastíním ti i Honzův příběh, který je jako z pohádky:trpěl nemocemi, už nevěděl co, navštívil „léčitele“ pana Zajíčka (mnohem více o něm později), který si tenkrát dělal ionizovanou vodu doma ve vaně pomocí elektrického proudu a dvou desek. Honza si ionizátor vody objednal ze zahraničí, protože zjistil, že jej nikdo v ČR nevyrábí ani jej nedováží a říkal, že to byly do zdraví nejlépe investované (nemalé) peníze, což mu potvrdila i jeho žena. Pití zásadité vody má totiž mnoho benefitů. Ve finále to dopadlo tak, že si Honza založil živnost na prodej ionizátorů (první v ČR) a prodává je. Na jeho stránkách nalezneš i velké množství informací o vodě samotné, o kvalitě vody, filtraci, ionizaci, pH, ORP (oxidačně redukční potenciál) atd. Vzhledem k tomu, že jsem Honzu poznal na služební cestě, kde jsme měli 4 dny možnost dostatečně se poznat nejen v pracovním kolektivu a vzhledem k tomu, že jsem jej vnímal velmi lidsky, pozitivně a jako člověka na stejné vlně, věřil jsem, že co říká, je pravda a ionizátor jsem si od něj koupil.

ionizator

Pití ionizované vody byl první „energetický kopanec“, který jsem dostal (další „kopanec“ byl díky klystýrům a další díky zeleninovým šťávám). Vzhledem k tomu, že jsem díky nesacharidové paleo stravě rozhodně nepřekypoval energií, byl tento kopanec poměrně lehce znatelný – nepotřeboval jsem tolik spát, cítil jsem se nabitý energií a chutí něco smysluplného dělat. Tak jsem to měl i brzy ráno o víkendu, kdy jsem si dříve rád pospal.

Pokud jsi skeptik, tak pro tebe mám informaci, že mámin přítel, který má RNDr. chemie, kterou se celý život živí a který skeptik rozhodně je, komentoval vysvětlení účinku pití zásadité vody na tělo slovy, že popsané procesy jsou pravdivé, že to tak skutečně je. Pokud ti ani to nestačí, tak si můžeš přečíst článek k ionizované vodě od pana Zajíčka. A pokud jsi spíše vědecký typ, tak tě budou zajímat vědecké studie zabývající se účinky zásadité vody a kyselé vody.

Ionizátor není nic jiného než zařízení na elektrolýzu, kdy od záporného resp. kladného pólu/desky jde zásaditá resp. kyselá voda volitelného stupně pH. Ionizovaná voda nám navíc chutná (je taková jemnější, jako z potůčku) na rozdíl od kohoutkové, která nám chutnat přestala. (Kohoutková voda je v ČR kvalitativně dobrá, vyhledej si „analýza vody“ v tvém městě a pokud se chceš zbavit i těch zákonem stanovených podlimitních hodnot nezdravých prvků, můžeš si pořídit nanofiltraci, která vodu zbaví úplně všeho škodlivého). Ionizovanou vodu si beru s sebou každý den do lahve do práce a když jedeme někam na delší dobu, tak si s přítelkyní bereme, co rozumně pobereme. Ionizátor jsem koupil i domů rodině. Naše těla jsou z cca 56 - 58% voda, která se navíc účastní mnohých tělesných procesů, má proto velký smysl zabývat se tím, co a v jaké kvalitě (denně cca 2-3 litry) pijeme. I proto mi přijde investice do ionizátoru investicí do zdraví.

Ionizovanou vodu piji od října 2014 a nepřestanu. Ještě co se (sice irelevantní ale) dobré chuti ionizované vody týče, tak jsem ji nevnímal rozdílně od normální vody hned ze začátku, kdy mi přišla zcela normální. Rozdíl jsem poznal, až když jsem ji pár dní pil a poté se napil té kohoutkové, kdy šla lehce poznat mírná pachuť kohoutkové vody. Tímto porovnáním jsem zjistil, že mi ionizovaná voda vlastně chutná 🙂 Někomu (nejedna návštěva u nás doma) ale chutná a její jemnost pozná hned napoprvé, já to ale nebyl.

O analýze prvků vlasů
      Nahoru

Tuto metodu mi Honza též doporučil. Nějakou specifickou nebo nesprávnou dietou se může stát, že nám začne chybět v těle nějaký prvek, minerál, což může mít kaskádový efekt na zdraví. Analýza vlasů poskytuje komplexní zhodnocení zdravotního stavu a stanovení charakteristických rysů metabolismu. Cílem analýzy je případné zjištění těchto nedostatků a prevence. Výsledky analýzy mohou stanovit náchylnost k určitým nemocem, podporovat léčbu a vysvětlit poruchy vyskytující se u řady onemocnění. Na základě výsledků ti jsou nabídnuta individuální výživová doporučení, včetně výživových doplňků (vitamíny, minerály, antioxidanty), jejichž cílem je zlepšení zdravotního stavu. V praxi to vypadá tak, že vyplníš dotazník, který jim pošleš s půlkou svých vlasů, zaplatíš převodem a mailem ti přijdou výsledky. Co se týče té půlky vlasů, tak to byl vtip a kontrola tvé bdělosti/pozornosti u čtení, ve skutečnosti jim stačí objem čajové lžičky. Výsledky ti přijdou v podobě bakalářské práce, protože obsahují výsledek prvkové analýzy, poměry prvků a jejich interpretace, charakteristika metabolického typu (8 parametrů) s obsáhlým komentářem, návrh doplňkového výživového a preventivního programu, energetickou bilanci s doporučenou fyzickou aktivitou, dietu (základní složky stravy), detailní jídelníček na 7 dní včetně receptů a popis metabolismu minerálů. Příklad této zprávy je na výše uvedené www stránce v části „Co obdržíte“.

U mne bylo zjištěno to, co jsem cítil a to, že striktní paleo, tak jak jsem jej ze dne na den zařadil, byla pro mne nesprávná a nepestrá dieta vedoucí k několika prvkům či jejich poměrům mimo doporučované hodnoty. Teď, když to vidím z pohledu svého hubenějšího těla, kterému v žilách koluje A+ a kterému tak moc vyhovuje lehčí zeleninová/masová strava, tak mi je jasné, že převážně na bílkovinách a tucích postavené paleo není to pravé ořechové pro mne. Vlasovou analýzou doporučované doplňky jsem na nějakou dobu zařadil a jakmile jsem později přešel na více zeleniny (navzdory bezezbytkové dietě), tak jsem doplňky postupně nechal vyšumět do ztracena. Nějaké doma ještě mám a občas si je ještě zobnu.

zkumavky

K tomu mám jeden varovný příklad: i v lékárně prodávají vitamín C s éčkem (nějaké barvivo) stupně škodlivosti 3 (dle NutriAtlasu). Při žádosti o jinou značku to bylo obdobné. Až třetí žádost, kdy jsem žádal „vitamín C bez žádných vylepšováků, barviv a ochucovadel“, jsem dostal to, co jsem chtěl od počátku - čistý vitamín C. Takže i v lékárně je lepší kupované kontrolovat, protože ti může být nabídnut např. vitamín, jehož opravdu zbytečná dochucující/obarvující chemická složka je nevhodná pro děti, alergiky a osoby citlivé na chemii v potravě. A to je jen jeden příklad, který jsem objevil. Až v říjnu 2015 jsem se od Honzy dozvěděl, že lze koupit potravinářskou kys. askorbovou, což je čisté C anebo nekyselé C (kalcium askorbát). Obojí stojí v raw formě cca 1/10 až 1/100 toho, co v lékárně.

Jedním z výstupů analýzy bylo i doporučení základních složek stravy dle důležitosti a to v tomto pořadí: vařená zelenina, kaše, rýže (nejím), těstoviny (nejím), ryby, bílé maso, syrová zelenina, ořechy a semena, mléčné výrobky (z nich konzumuji pouze domácí kefír) a ovoce. Tento návrh je samozřejmě individuální a uvedl jsem ti ho jen pro lepší představu. K návrhu jídelníčku a receptům z vlasové analýzy dodám, že bohužel nevzali ohled na mnou v dotazníku uvedený fakt držení bezlepkové diety. Analýza samotná mi přijde velice praktická a komplexní forma zjištění stavu zmíněných zdravotních parametrů. Doporučuji.

Než uvedu další část věnovanou klystýrům, tak zmíním zřejmě jen krátce web pana Zajíčka, který je Honzův kamarád a který se životosprávě, jídelníčku, očistám a zdraví obecně věnuje již pár desítek let. Jeho stránky jsem přečetl od začátku do konce celé (krom bohatého diskuzního fóra) a absolutně ti doporučuji udělat totéž. Ono zmínění pana Zajíčka je jen krátké z toho důvodu, že jeho studnice moudrosti a zkušeností je nesrovnatelně hlubší než má kaluž :), z jeho poznatků jsem velmi často čerpal, metody a postupy zkoušel a životosprávu dle jeho vzoru v mnohém upravil. Proto není důvod zde znovu uvádět cokoliv, co již má na svém bohatém webu, který ti tímto znovu doporučuji. Uvedu jen své postřehy a zkušenosti k daným tématům, která jsou jím detailně popsána. 

O klystýrech
      Nahoru

Lidem, kteří se mne ptají na zdraví, se o klystýrech svěřuji přirozeně a otevřeně. Po mnoha desítkách klystýrů, co mám za sebou, mohu tvrdit, že i pro úplného klystýrového zelenáče se stane napouštění tekutiny do vlastního tlustého střeva po řekněme 3 klystýrech rutinní záležitostí asi jako dloubání v nose. Opravdu. Mou velkou snahou je odtabuizovat toto téma a otevřít lidem...oči, protože klystýr je pro zdraví mocná metoda. Pro mnohé to byla velká neznámá, u které nevěděli, jak si představit realizaci, natož aby tušili její nejen fyzicky hluboký aspekt 🙂 Ti bezsebereflexoví teoretici, kteří při absenci sebemenších zkušeností, tuto metodu odmítají nebo se jí sebeobranně vysmívají, mají zkrátka jen nedostatek informací o jejím přínose, důvěry v poskytovatele těchto informací nebo nedostatek motivace ke zlepšení vlastního zdraví. Přitom většina imunitního systému sídlí v tlustém střevě, dále nevhodnou např. lepek obsahující stravou dochází k poruše střevní stěny, což v důsledku vede k nárůstu autoimunitních onemocnění, která jsou při kvalitě dnešních produktů a míře jejich konzumace „kupodivu“ na vzestupu. Další nevhodné druhy potravin nebo nevhodné kombinace zase v těle podporují zánětlivost včetně střeva. Stav svého střeva lze snadno poznat i z kůže a její čistoty (pupínky, ekzémy), kterou tělo používá k vyplavování nečistot, pokud standardní otvory nestačí. Také naše životospráva má na střevo vliv – rychlý životní styl, nedostatek tekutin, zeleniny, pohybu a fakt, že místo konání potřeby mateme na záchodě tělo třeba čtením, to vše přispívá k problému s defekací, její nepravidelnosti nebo k zácpě. Následné nezdravé hromadění až hnití zbytků potravin nelze díky naší plynné produkci přehlédnout.Pomocníkem při toaletní činnosti ti nemusí být nutně zdravá stolička, ale třeba redundantní tiskárna podobných rozměrů 🙂

Sada na klystýr
Sada na klystýr

Čili ve zkratce: pro tvé zdraví má obrovský význam dbát o své tlusté střevo, jeho čistotu a průchodnost. Klystýrová údržba je údržbou, vyčištěním ale i daním prostoru střevu k tomu, aby regenerovalo. Z praktického hlediska to je jednoduché a je dobré si předtím ještě dojít na wc. Důraz pokládám na správnou teplotu nálevu tak, aby byla opravdu akorát (kontrola ponořením prstu), protože když je příliš teplá/studená, tak je to pro střevo nekomfortní, lehce dráždivé a udržet vše v sobě půjde o něco hůř. Snadnosti napuštění střeva též pomáhá být opravdu prohnutý tak, jak je na webu pana Zajíčka ukázaná poloha na kolenou, kdy tekutina gravitací přirozeně proudí tebou určovanou rychlostí (kohoutek na hadičce) do střeva. Napouštění střeva nemá v žádném případě bolet, proto pokud ucítíš třeba jen náznak nějakého tlaku, průtok zastav nebo aspoň zpomal, dokud tekutina střevem neprobublá a tlak nezmizí. Poté se v klidu napouštíš dále. Co se objemu týče, tak můžeš začít na menších objemech třeba 0,5l na vyzkoušení, že to opravdu nic není, a postupně časem přidávat. Nebo rovnou můžeš vyzkoušet 2l, jestli se do tebe vlezou.

Po napuštění si jdu na chvíli (třeba 10s) udělat stojku a pak si lehnu na pravý bok, aby mi gravitace pomohla dostat tekutinu co nejdál do střeva, což poznáš dle probublávání (15vteřinový domácí úkol: najdi si na internetu obrázek průběhu/tvaru tlustého střeva a pak mou gymnastiku s napuštěným břichem pochopíš). Na pravém boku ležím několik (aspoň 10) minut, aby došlo k lepšímu rozpuštění střevního obsahu z jeho stěn. Na wc jdu poté hned nebo i později dle délky článku/videa čteného/sledovaného ležíce na pravém boku. Celá procedura i s následným vyprázdněním a sprchou netrvá déle než 30minut. Opravdu se není čeho bát a benefity jdou brzy cítit minimálně ve formě zmenšené únavy a zvýšené energie. Má smysl vzít klystýry kompletně – tj. první týden klystýr každý den, druhý týden obden, třetí týden ob dva dny atd. až děláš 1 klystýr týdně. Takové klystýrové „bloky“ mám za poslední rok za sebou dva. Z dlouhodobého hlediska je pak přínosné jednou za čas (tak, jak to intuitivně cítíš) střevo propláchnout od usazenin a v záhybech hnijících zbytků.

Tekutina používaná na klystýr je kapitola sama o sobě. Lze použít např. heřmánek (je pro střevo takový jemný), citrón (očistný a silný), kafe (očistné a i játra silně detoxikující) a jiné.. Co se klystýru týče, tak pan Zajíček uvedl detailní postup včetně fotek nejen používaných nádob, diskuzního fóra se zkušenostmi dalších lidí.

Závěrem zopakuji, že díky klystýrům jsem cítil příval energie do života a že jim vděčím i za své (nejen střevní) zdraví.

Ještě s ohledem na klystýry zmíním Regenerační centrum založené kamarádkou, která je neuvěřitelná bytost 🙂 a ke které mám absolutní důvěru. Léčebnou metodou, která pomohla i lidem, kterým tradiční lékaři diagnostikovali velice krátkou perspektivu života, je kombinace Gersonovy metody (ta aktivuje sebeuzdravující schopnosti těla přijímáním velkého množství vitamínů, minerálů, enzymů a dalších životně důležitých živin z čerstvě lisovaných šťáv konzumovaných každý den; tyto látky v těle pracují na opravě tkání a celkové regeneraci všech životně důležitých orgánů, zatímco toxiny jsou z těla odstraňovány pomocí kávových klystýrů) a vědomé práce s myslí (soustředí se především na to, abys byl schopna rozpoznat primární faktor tvého zdravotního stavu - tvé vnitřní nastavení a návykové mentální vzorce, přes které filtruješ jakýkoli osobní prožitek). Pracují s tebou tedy holisticky z obou stran, jak z perspektivy správné výživy a detoxifikace, tak skrze vědomou práci s myslí. Přiznám, že s regeneračním centrem sice nemám osobní zkušenost, ale zmíněné metody jsou ve zkratce to, co tu zde na webu zdlouhavě popisuji, navíc tě vedou mnohem zkušenější.

O potravinových doplňcích
  Nahoru

Honza mi byl též inspirací, co se potravinových doplňků týče. Na svém dalším webu nabízí balík doplňků - očistnou kůru pro střevo s popsanými benefity a kterou jsem v říjnu 2014 absolvoval, ale subjektivně jsem žádnou změnu nepocítil. Dále mi doporučil používání L-glutaminu, který znají spíše sportovci, ale který má blahodárný účinek i na onemocnění střeva. Jedná se o aminokyselinu, kterou produkuje naše vlastní tělo a která se v něm ve velké míře vyskytuje. Mezi největší spotřebitele l-glutaminu v těle patří buňky střeva a ledvin. Sice se nejedná o esenciální mastnou kyselinu, ale při velké zátěži nebo gastrointestinálním onemocnění se esenciální stát může. L-glutamin zmírňuje vážnost a výskyt těchto onemocnění. Přínos pro střevo jsem (na rozdíl od rychlejší svalové regenerace po zátěži) sice nepocítil, ale mám důvěru v Honzu a tento i tento článek.

Dalším doplňkem, který používám na Honzovo doporučení je hydrolyzovaný kolagen, který má sice také své uplatnění i ve fitness, ale jelikož se stěna střeva z kolagenu skládá, tak krom benefitů pro šlachy, vazivo, vlasy, nehty a pokožku věřím (i panu Zajíčkovi, který tvrdí), že to má přínos i pro regeneraci střeva.

Doplněk, který užívám jen občas a spíš už jej jen dopotřebovávám, je „Good hemp protein natural raw“ konopný protein, který jsem zařadil v době palea ve snaze mít dostatek bílkovin a který používám při občas zařazených vegetariánských dnech jako chutná forma bílkovin.

Co se týče dalších doplňků, tak jsem používal nějaké vitamíny a minerály doporučené ve zprávě z vlasové analýzy, dále si jednou za čas koupím zelený ječmen a chlorellu, ne v čínské kvalitě ale od Green Ways. Vzhledem však k dlouhodobě pravidelné konzumaci zeleninových šťáv, čerstvé zeleniny a ovoce si nemyslím, že je vyloženě potřeba to se dvěma doplňky uvedenými v tomto odstavečku přehánět, když zelenina a ovoce obsahuje vše v přirozené formě.

Tímto jsem prošel ohromný přínos pro mé zdraví, které mi setkání s Honzou v tomto životě dalo. Abych to krátce shrnul, tak od začátku října 2014 doma pijeme ionizovanou vodu, jejíž účinek jsem pocítil zvýšenou energií, což zaznamenat bylo po pro mě ne zcela vhodné striktní paleo dietě velice snadné. Další příval energie jsem pocítil po klystýrech, kterých jsem absolvoval opravdu mnoho. Nyní (říjen 2015) si dělám klystýr cca jednou za 2 měsíce. 

Další zkušenosti
  Nahoru

Mezi další zkušenosti, které jsem během hledání a zkoušení získal, patří převážně metody a postupy z obsažného webu pana Zajíčka. Mezi tyto další zkušenosti patří boj s kvasinkou jménem Candida albicans, změna pitného režimu, kefírová (tibetská) houba a očista slanou vodou.. 

Kvasinka Candida albicans
  Nahoru

Jedná se sice o součást našeho těla a většinou neškodí, pokud ovšem nedojde k nepřemnožení. Přemnožení může způsobit oslabená imunita, narušená vnitřní rovnováha, užívání antikoncepce a antibiotik, stres, špatná výživa, přemíra cukru, alkoholu, léků a drog. Pokud se Candida vymkne, může způsobovat mnohé zdravotní komplikace, např: nafouklé břicho a/nebo bolesti břicha, bílý povlak na jazyku nebo uvnitř v ústech, svědění řitního otvoru, chronické záněty dutin, neustálý pocit únavy, ztráta vlasů, chuť na sladké, pálení žáhy, plynatost, špatné trávení, kvasinková infekce na intimních místech, zvýšená citlivost na plísně, vlhko, znečištěné prostředí, cigarety a určité pachy, kožní mykózy, bolesti svalů a kloubů, infekce močového ústrojí, únava hned po probuzení, úbytky váhy či naopak nabírání váhy.  

Co se zbavení kandidózy týče, tak pomáhá kávový klystýr, dieta (našel jsem jednu zajímavou tabulku) a další. Nebudu zde rozvíjet toto velké téma, kterému se také detailně věnují celé weby. Chtěl jsem tě pouze upozornit, že příčinu zdravotních i střevních problémů lze hledat i v kvasinkovém či parazitálním koutku. Více informací hledej u pana Zajíčka v diskuzním fóru anebo na webu zdravých střev

Pitný režim
  Nahoru

Důležitost vody v těle jsem již zmínil v části o ionizované vodě. Přidám odkaz na informace o pitném režimu od pana Zajíčka a dodám jen, že se jej snažím dodržovat. Nedostal jsem se ale na tak velké objemy jako pan Zajíček. To znamená, že po probuzení a minimálně 30min před snídaní postupně vypiju alespoň 0,5l – 1l tekutin (ionizované vody, nebo odšťavněné zeleninové šťávy, nebo v ionizované vodě rozpuštěný zelený ječmen s l-glutaminem a hydrolyzovaným kolagenem nebo kombinace předchozího). Dopoledne pak vypiju další 0,5l – 1l tekutin. Když vypiju takto více, tak vím, že bude mít mé tělo dost tekutin na velkou část dne, kdy se třeba z pracovních nebo sportovních důvodů k pití nedostanu. U každého dalšího pití mám vždy od jídla odstup oněch 30min minimálně a během dne piju jen ionizovanou vodu a někdy odpoledne nebo večer ještě zeleninovou šťávu. A to je de facto vše, co od října 2014 piju.

Nepiju žádné sladké ani bublinkové limonády, alkohol se mi díky informacím o něm příčí, navíc mi už stejně nechutná a nechybí, stejně tak mi nechybí také čaj. Jediný čaj, který výjimečně piju, je doma udělaný matcha nebo zázvorový s citrónem nebo zelený čaj v restauraci. Režim dodržuji (do práce si brávám 1,5l ionizované vody, které většinou během pracovní doby vypiju) a s pocitem, že si do těla nalévám něco, co mne léčí, nemám problém pít více než dříve, kdy jsem na pocit žízně tolik neslyšel a svému tělu tolik nenaslouchal (sucho v puse a někdy se vyskytující divný pocit v oblasti ledvin jsem při práci u PC v minulosti s úspěchem přehlížel). Dlouhodobě mám průzračnou moč (což značí dostatek tekutin; čím méně tekutin, tím je moč tmavší), až jsem jednou, když jsem tolik ten den tolik nepil, byl na wc překvapen – úplně jsem zapomněl, že moč může být i žlutá.

V tomto zvýšeném pitném režimu se cítím dobře a dokonce jsem zpozoroval, že se změnil můj přístup ke slunci, létu a zvýšeným teplotám. V minulosti jsem horko moc nemusel, hodně jsem se potíval, slunci jsem se vyhýbal a raději zůstával ve stínu. Nejmarkantnější příklad/změna byla v létě 2015, kdy byla více než 35°C vedra a při procházce městem s dalšími 3 lidmi jsem byl překvapen, že si všichni stěžují na vedro a pocení, zatímco já v minulosti první si na vedro stěžující se cítil normálně a komfortně. (Slunce vnímám jako zdroj pro imunitu i střeva důležitého vitamínu D (viz. „Slunce může zachránit život“) a i díky betakarotenu, kterého mám při časté konzumaci zeleniny dostatek, se mu občas vystavuji vědomě.)

Vím také, že ranní dostatečná hydratace mi pomůže zvládnout i celodenní zátěž, kdy po jednodenním treku na letním slunci, po kopcích a s velkým batohem mi v 2l camelbaku zbývává téměř polovina. Zřejmě je mé tělo nadprůměrně hydratováno, protože při vyšetření Vědeckým a servisním pracovištěm tv a sportu CASRI, kterého jsem měl možnost se v práci zúčastnit, mi bylo zjištěno 61% vody v těle. Pán provádějící vyšetření se tomu divil, protože to prý nikdy neviděl (obvyklá hodnota je, jak říkal, 56 - 58%). Já se každopádně cítím dobře a ona 3% nijak nevnímám a (pozor, následuje ničím podložená úvaha) vzhledem k tomu, že novorozenci mají tělo ze 70% vody a důchodci jen z 50%, tak jsem rád, že při svých 35letech jsem ještě blíž opačnému konci svého života.

Sankhapraksalana
  Nahoru

Tuto metodu jsem vyzkoušel jednou a jde to poměrně lehce zvládnout. Ve zkratce se jedná o kompletní očistu trávicí soustavy slanou vodou ve velkém množství. Oproti klystýru se tedy zbavíme např. i dysbakteriózy v žaludku či tenkém střevě, kam klystýr nedosáhne. Kupodivu pro mne nebyl problém vypít ono velké množství slané vody, protože se ze mne stal průtokový ohřívač vody a ne vodojem. To, co mi bylo nepříjemné, byla právě ona slanost vody. I když jsem dle instrukcí pro první Sankhapraksalanu použil poloviční dávku soli, klopit do sebe další a další hrnky slané vody pro mne bylo nejtěžší. I tak jsem to ale ustál a po kompletním vyčištění opustil wc. Upozorním, že je třeba dodržovat přesný postup a následnou doporučovanou dietu. 

Kefírová houba
  Nahoru

Pan Zajíček ji nazval Zázračný kefír a Kefír - dar bohů a popsal její mnohé benefity. Ve zkratce to je lék téměř na vše, opravdu. Mezi skutečně bohatý výčet pozitivních účinků pití tohot3.9.4 houbao lahodného kefíru na tělo patří např. léčení zánětů a onemocnění střeva, zánětů vnějších i vnitřních, alergie na laktózu, kandidózy, dále pak příznivě ovlivňuje cholesterol, rovnováhu střevní flóry, obsahuje vitamíny převážně skupiny B. Mnoho dalších pozitiv je uvedeno v uvedených odkazech nebo i zde, kde jsou i kontakty na lidi, kteří ti ji často i zdarma darují. My máme houbu doma a kefír z ní pijeme každý den. Dali jsme též ochutnat velkému množství lidí a téměř všem chutná její krémová sladkokyselá chuť, která je velmi proměnlivá dle délky procesu, množství houby, teploty a použitého mléka (používá se mléko netrvanlivé polotučné nebo plnotučné - čím tučnější mléko, tím krémovější kefír). Houba rychle roste, proto bylo možné ji na přání rozdat po celé rodině, mnohým přátelům a kolegům v práci, kteří si ji též pochvalují. Díky sekundární fermentaci ji mohou pít i lidé s alergií na laktózu. Kefír z tibetské houby mi osobně velmi chutná a je to jediný mléčný produkt, který konzumuji. Vřele doporučuji 🙂 

pH jídla
  Nahoru

Ve snaze boje se zánětem jsem objevil i jeden z pro mne dříve neznámých aspektů a tím je pH potravin. Kyselé prostředí podporuje záněty, nemoci a dává se do souvislosti s „civilizačními“ nemocemi. Oproti tomu zásadité prostředí je v těle regenerační, růstové. Na internetu je velké množství informací, včetně různých někdy si i odporujících tabulek (v jedné je daná potravina kyselotvorná, jinde zase zásadotvorná). Jen tak orientačně se podívej do nejen potraviny obsahující tabulky:3.9.5 zasaditost Nedávám ji sem proto, abys v ní u každého jídla zdlouhavě hledal a křečovitě se snažil vše do puntíku dodržovat, ale z toho důvodu, abys jako já nově zjistil a případně věděl, kam tvé oblíbené potraviny zhruba orientačně patří a jaký mají vliv na tvé zdraví. Díky tomuto hrubému přehledu se pak můžeš lépe rozhodnout.

Překyselení se též věnuje kniha „Pryč s kyselostí“ od K. Tepperweina, která v cestě za správnou kyselozásaditou rovnováhou v těle krom správné volby potravin též zmiňuje pití (doporučuje zeleninové šťávy, neperlivou vodu, z čajů zelený a varuje před perlivými a sladkými vodami, alkoholem a kafem), správné dýchání (na vlastní plicní sklípek porovnej celodenní mělké dýchání v klimatizované kanceláři, s hlubokým dýcháním během sportování v přírodě) a pohyb (kyslík odkyseluje, stejně jako vydechování kyselého CO2). Co se dýchání týče, tak zdravější je hluboké dýchání do břicha a co se pohybu týče, tak 20minut rychlé chůze, jízdy na kole, běhu nebo plavání denně nás mohou udržet trvale zdravé a v kondici. Přitom bychom se měli aspoň jednou denně zapotit a náš puls se dostat alespoň na 10minut na hodnotu 130 tepů za minutu. Nejen, že tím rozproudíme v těle energii, uděláme něco pro své zdraví a zapracujeme na své kyselozásadité rovnováze, budeme ale i šťastnější, protože při sportování se uvolňuje endorfin – hormon štěstí.

O Dr. Normanu W. Walkerovi
  Nahoru

Tomuto pánovi jsem též velmi vděčný za své zdraví a již jsem jej zde několikrát zmínil. Byl opravdovou inspirací a příkladem svým přístupem ke stravě a zdraví. Kromě dalších jeho knih, které jsem absorboval („Omládněte“, „Zářící zdraví“, „Tlusté střevo bez zácpy“ a „Zdraví a salát“), jsem nejvíce využil a praktikoval informace obsažené v knize „Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy“. Detailně v ní popisuje přínos jednotlivých druhů 55 šťáv, poté poskytuje 87 různých mixů těchto šťáv a poté následuje někdy detailnější popis nemocí a k nim doporučované mixy šťáv. K zánětu tlustého střeva uvádí:

Zánět tlustého střeva (Colitis): 61, 30, 1 [čísla receptů] Zánět tlustého střeva důsledkem zácpy a duševní a tělesné nervozity, která přerušila zažívací proces. Obyčejně je příčina v nedostatku živé, organické výživy pro nerušenou funkci střeva. Vařená•strava je složena z mrtvých molekul, které nemohou obnovit nebo vyživit žádnou tělesnou buňku. K uklidnění zánětu můžeme použít studené podmáslí, než přejdeme ke správné syrové stravě. Nezapomeňte však, že mléko je vždy hlenotvorné, a jestliže ho v nouzi použijeme, musíme postupovat opatrně. Vařená•strava nepomůže tlustému střevu k návratu do normálního stavu. Velkou pomocí je jemně nastrouhaná karotka a jiné druhy syrové zeleniny a ovoce stejně připravené, spolu s pitím ovocných šťáv. Minerální oleje jsou anorganické a zmaří všechny pokusy o zlepšení nemoci, zatímco medikamenty organizmu přímo škodí. Nálevy jsou užitečné. Námitky proti nálevům přicházejí obyčejně od těch, kteří je nejvíce potřebují a nejsou o výživě a fyziologii vylučování informováni. Obava, že vedou k návyku, je založena na nedostatku informací. Čistota, jak zevní, tak vnitřní, není nikdy škodlivá.“ A dále: „Dospělí pijí denně nejméně půllitru (nebo více) v receptu uvedené směsi (děti a mladiství by měli pít menší množství šťáv), a to po několik týdnů, aby bylo dosaženo zřetelného výsledku.“

Recepty obsahují:

  • recept č. 61: 300g karotky a 200g špenátu;
  • recept č. 30: 300g karotky, 100g okurky a 100g červené řepy;
  • recept č.1: karotka.
mrkev

Výše uvedené šťávy jsem pil každý den s různou intenzitou po několik týdnů. Věřím, že klystýry, zdravá strava, pití těchto šťáv a ionizované vody jsou hlavní důvody zlepšení mého zdraví a střeva.

Zeleninu a ovoce sice už neodšťavňujeme několikrát každý den jako tomu bylo od října 2014, doteď si ale děláme ony šťávy alespoň několikrát týdně.

Ke kombinaci potravin Dr. Walker uvádí: „Nejlepší přátelé stárnutí jsou kvašení a hniloba. Obě jsou přirozenými pochody rozpadu, a tím urychlují stárnutí. Kvašení je někdy následek účelného odbourávání, ale hniloba znamená•jasně degeneraci a nemá místo v našem plánu stát se mladšími. Bakterie stvořila příroda proto, aby rozpouštěly a odstraňovaly odpadové látky. Samy o sobě nejsou ani v nejmenším škodlivé. Problémy způsobují odpady vznikající jejich činností, spolu s nadměrnou hnilobou. Každá potrava, kterou si připravujeme k jídlu, tvoří chemickou kombinaci elementů (molekul a atomů) podle plánu přírody. Jestliže se potrava skládá•ze syrové zeleniny a ovoce, jsou všechny elementy v ní obsažené organické, živé a mohou se libovolně kombinovat. Každé sloučení tohoto druhu je užitečné. Elementy se spojují přirozeným způsobem. Vařením nebo zpracováním se však jejich život ničí, a to platí pro všechny potraviny. Škroby, obilí a cukr patří do alkalické (zásadité) skupiny, přestože vyvolávají v těle kyselou reakci. Ke svému zažívacímu procesu potřebují alkalické trávící šťávy. Jestliže jíme se škroby, obilím a cukrem (tj. se sacharidy) současně bílkovinu, musíme se pak vypořádat se závažnou chemickou situací. Trávení sacharidů je rušeno přítomností kyselých žaludečních šťáv a současně se nedokonale stráví bílkovina, protože jsou přítomny také alkalické trávící šťávy. Následkem je kvašení sacharidů a zahnívání bílkovin.“

Co dodat? Při správném kombinování jednotlivých složek jídla se už nebude stávat, že se po jídle budeš cítit unaveně, ospale a že si musíš dát šlofíka. To vše jsou znaky nesprávného stravování. Správné kombinace naopak vedou k tomu, že se cítíš po jídle lehce, svěže a plný síly. Opravdu lze mít úroveň energie během celého dne stabilní (stabilnější), bez energetických vrcholů a pádů, které bys potřeboval kompenzovat nezdravým "nakopávákem" ve formě něčeho sladkého nebo kafem. Na internetu si najdi detailní popisy "správné kombinace jídel". Já tu jen uvedu navzdory našim zažitým konceptům o obsahu talíře jedno z mnoha doporučení: nekombinuj bílkoviny (maso) se sacharidovou přílohou (brambory, rýže, těstoviny, knedlíky), protože žaludeční šťávy pro trávení bílkovin a žaludeční šťávy pro trávení sacharidů se vzájemně neutralizují. Výsledkem je neefektivní trávení, větší zátěž pro tělo, únava a známá ospalost po jídle. Sacharidovou přílohu proto raději nahraď chutnou a zdravou zeleninou, což je jednoduché, zdravé a dobré. Výsledek na sobě poznáš okamžitě - např. absencí potřeby právě onoho šlofíčka po obědě.

K motivaci, asertivitě a zdravému přístupu Dr. Walker říká: „..nemáme si všímat mínění a zvyklostí lidí, kteří se slepě řídí tím, co povrchní lidé považují bezmyšlenkovitě za "moderní". Je daleko lépe trvat na čistých zásadách, než se nechat otravovat kouřem a nevhodným jídlem jen ze strachu "co by tomu řekli lidé". Já osobně neváhám odmítat všechno, co se mně nabízí a o čem vím, že mému tělu škodí. Jestliže se někdo cítí uražen odmítnutím nabídnutého jídla, pak to není žádný přítel a mohu se klidně bez něho obejít. Myslím si však, že v očích lidí, na kterých nám záleží, stoupneme na ceně, jestliže se držíme svých zásad. Kdo se takovým zásadám posmívá, ten nepřemýšlí - abychom se vyjádřili slušně. Žije ve sféře, která vede k předčasnému úpadku a stárnutí. Já dávám přednost té lepší, čistější cestě, která•mně umožňuje omládnout.“ Zde bych jen vyměnil slovo „moderní“ za „normální“, protože to, co je obsahem prodeje v našich hypermarketech v oddělení s potravinami a co většina společnosti kupuje, jí a považuje za normální, normální a zdravé rozhodně není.

K očistě lymfy: Dr. Walker v knize „Zeleninové šťávy“ uvedl v části „18. Detoxifikace“ metodu, kterou jsem vyzkoušel a vřele doporučuji. Metoda je detailně popsána v uvedené knize Dr. Walkera nebo také v článku pana Zajíčka, který ji od Dr. Walkera také převzal. Ve zkratce se jedná o očistný program, kdy se ráno pije solný roztok z epsomské soli, který tě pročistí. Celý den se nejí, pije se pouze šťáva z citrusů – celkem 2litry šťávy zředěné s 2 litry vody. Večer klystýr. A takto 3 dny. Poté se postupně přechází na jídlo přes zeleninové šťávy a syrovou zeleninu. Sice jsem 2. a zvláště pak 3. den programu neoplýval příliš energií, zato pár dní poté jsem cítil zvýšení životní energie – více aktivity, energie a více výdrže ve sportu.

Závěrem cesty ke zdraví
  Nahoru

Doteď uvedené informace jsem vstřebal a postupně praktikoval rok - od října 2014 doteď (září 2015). V prosinci 2014 jsem byl na kontrolní sigmoideoskopii, která nic nenašla. Do té doby jsem bral Salofalk 2-0-2. Gastroenterologovi jsem vysvělil a popsal obrovské změny v životosprávě, jídelníčku a dietě, kterou jsem si upravil a držel (od počátku roku 2014 bez pečiva a lepku, od srpna bez přidaných cukrů, sacharidových příloh a mléka, bez alkoholu ještě déle; konzumace velkého množství zeleniny a šťáv). Z počátku nebyl nadšen ze syrové zeleniny, ale pak mi dal zapravdu a uzavřel to s tím, že věda zřejmě přichází na to, že škroby a sacharidy mohou být onou příčinou a jejich vynechání cestou a souhlasil (na mé riziko) s dalším vyzkoušením vysazení Salofalku a kontrolní kolonoskopií za cca rok v prosinci 2015.

Bez léků jsem téměř rok, váha se mi vrátila na 66kg (během bezezbytkové diety klesla o cca 3kg a během palea o další 3kg) a jediný problém, co mám, není z toho, co jím, ale kolik toho jím.

Vše, co jím, mi totiž velice chutná a je to pro mne další výzva – zbytečně se nepřejídat a jíst množství, které opravdu potřebuji a ne které chci. V životě funguji bez omezení, sportovní zátěž zvládám a během měsíce cestování po Novém Zélandu v lednu 2015 jsem v dodávce (mimo zázemí kuchyně doma) na čerstvé zelenině, ovoci, salátech z nich připravených, oříškách, kaších, batátech a občasné rybě, zdravotně a fyzicky i na různých horských trecích prosperoval 🙂

V závěru předchozí kapitoly uvedený životní a stravovací režim držím již cca rok od října 2014 a krom přejídání se, mi maximálně vyhovuje, chutná, dostačuje, neomrzel se mi, cítím se při něm skvěle a zvládám všechny sportovní aktivity bez omezení. Myslím, že to je také dostatečně dlouhá doba na to, aby se případný nutriční, vitamínový nebo prvkový nedostatek nějak projevil. Nemyslím ale, že nějaký nedostatek existuje vzhledem k tomu, že cítím více energie, chuti do života a aktivit. Každopádně si hodlám udělat opět vlasovou analýzu prvků pro kontrolu. Také mne v prosinci 2015 čeká kontrolní kolonoskopie včetně analýzy krve, na kterou jsem zvědav, protože posledně jsem měl (po měsíci a půl striktního palea) zvýšený cholesterol. Výsledky daných vyšetření zde poté uvedu.

Ještě než uzavřu celou moji cestu ke zdraví, uvedu své zkušenosti s návštěvou paní Uhlířové a Igora, které jsou posledními zkušenostmi získanými na cestě. Na úplný závěr jsem si nechal pro mysl (jezdce) nástroj nejmocnější - meditaci.

Thajská terapie
  Nahoru

Lucii Uhlířovou a její terapie mám ve velké úctě již dlouhá léta. Jednou za pár let (po)cítím, že bych k ní měl zajít a tak se i stalo na jaře 2015. Ani přesně nevím, kterými všemi nálepkami pojmenovat na mně používané metody :), ale na svých a nesvých stránkách je uvedeno: thajská terapie, kraniosakrální terapie, diagnostika a léčení příčin, makrobiotika..

Z minulých seancí vím, že má obrovskou schopnost pomoci mi dostat se do mne se hluboko i časově daleko do minulosti tak, že odpovídá na otázky, které jsou (ač nevyřčeny) ve mně, že její intuice a schopnost detekce zdravotního/fyzického stavu a stavů mé mysli je obdivuhodná a že jsem vždy od ní odcházel velice obohacen, někdy i vnitřně pohnut a někdy si na dané energii či pocitu ze seance „frčel“ i několik dní.

Popisovat detaily ze setkání není třeba, protože jsme každý jiný., ale i letošní setkání mi přinesla zkušenosti podobné těm minulým. Cítil jsem, že to bylo přesně to, co jsem potřeboval (včetně ujištění, že jsem, i co se zdraví týče, na správné cestě), uvědomil a prožil jsem nějaké další po/vhledy (opět se objevila otázka smrti těla a svého „já“, pomíjivosti obecně, uvědomění si ne-smrti své podstaty). Dostal jsem také několik „nástrojů“ (postupů) pro vizualizaci resp. krátkou meditaci, které jsem vložil do své každodenní meditační praxe. Odcházel jsem se silným pocitem smyslu, vděčnosti, s úsměvem na tváři i na srdci a s otázkou v mysli, kdy a jaká životní situace mne k ní kdy opět přivane. Děkuji!

Osteopatie
  Nahoru

Igor Sergienko a jeho terapie byli také jako všechny dříve uvedené „alternativní“ metody diagnostiky a práce s klientem pro mne neuvěřitelné. To, co bylo pro mne zcela nové a překvapující a proč jej převážně zmiňuji, je jeden nový pohled na zdraví mého těla a střeva. Krom jiného Igor poznal, že (ačkoliv jsem pouze ležel na lehátku) mám problémy s pravým kolenem a že jsem měl nějaký úraz v krutu (tělo v rotaci), což jsem negoval, protože žádný takový úraz jsem nikdy neměl. Co se kolena týče, tak jediný úraz byl roku 2002 a koleno doteď fungovalo v pořádku, jen po extrémnější zátěži za ta léta párkrát zazlobilo. Skutečný stav kolene jsem zjistil až na magnetické rezonanci (MR) počátkem roku 2013, protože kromě vypuknutí zánětu tlustého střeva mi také po sportovní zátěži v tu dobu nateklo ono koleno, nechtělo odpuchnout a okolo 2 měsíců mi z něj každý týden brali vodu. Na MR se zjistilo, že mám 11 let natržený přední křížový vaz, což jsem netušil.

Zajímavé na tom všem je to, že ono podezření na úraz v krutu/rotaci těla bylo pravdivé, protože jsem sice neměl tento úraz, ale díky stále nateklému kolenu v roce 2013 jsem 2 měsíce kulhal, pravou nohu a část těla tahal za sebou a levou kráčel vpřed a pokrčoval stejně jako levou část těla. Když si zkusíš chůzi s nataženým pravou nohou, zjistíš, že dva měsíce nesouměrného pokrčování těla a tlaku v oblasti břicha zřejmě mělo na střevo opravdu vliv. Možná proto bylo lineární/slezinné ohbí tlustého střeva mým nejvíce citlivým místem v rámci UC a i v současnosti v něm někdy cítím průchod plynů nebo lehké občasné pnutí, když se opravdu přejím. Nicméně Igor na mne provedl svou terapii a stav se zlepšil a střevo takto vnímám už jen výjimečně.

Tento příklad jsem s tebou sdílel i proto, abych ti ukázal, že i zdánlivě nesouvisející úraz + stav kolene, může mít dopad (nejen) na střevo a jeho vnímání a citlivost.

Self Healing Colitis & Crohn's od Davida Kleina
  Nahoru

Kniha Self Healing Colitis & Crohn’s od Davida Kleina je jedním slovem dokonalá. Je to povinná četba pro každého s UC a maximální intenzitou ji doporučuji všem se zájmem o zdraví, s důvěrou v sebe a regenerační schopnosti i nemocného těla. Její přístup ke zdraví a uzdravení je komplexní a jde do velkých detailů. Ačkoliv se v mnohém mé zkušenosti s autorovými shodují (spánek, strava, vyřešení emocí, fyzická aktivita..), bylo zde pro mne takové množství nových a objevných informací a zkušeností, že web mojecestakezdravi.cz lze považovat za drobný úvod k autorovým 30letým zkušenostem na poli zdraví a sebeléčení. Na úvod uvedu, že autor je zastáncem stravování převážně čerstvým ovocem a zeleninou a jelikož jsem strávil prosinec 2015 a leden 2016 na Novém Zélandě, kde bylo léto, nebylo nic jednoduššího a příjemnějšího, než to vyzkoušet. Po dobu 2 měsíců jsme s přítelkyní jedli většinou čerstvé ovoce (úžasné ovocné snídaně – ovocné saláty se skořicí) a zeleninu a náramně si ony chutě užívali. Občas jsme si dělali kaše, batáty (obojí viz inspirace) nebo polévky. Káťa si občas dala nějakou rybu, kterou jsem zkusil ochutnat (v minulosti bych se po lososovi mohl utlouci), ale po jednom soustu jsem se s velkou chutí vrátil ke své šťavnaté sladké ovocné nebo osvěžující zeleninové variantě. Masu se vyloženě nevyhýbám, ale už mi tolik nechybí a pokud mám ovocnou nebo zeleninovou alternativu, tak s velkou chutí volím raději ji. Vnějším následkem tohoto přechodu na čerstvou stravu bylo další drobné zhubnutí (cca 2kg) našich již pro naše okolí a převážně rodiny příliš hubených těl. Ať se ale klidně celý  svět staví na hlavu, nikdo není a nemůže být ničím soudcem, zvláště když se ve svých tělech cítíme skvěle a naše hubenost nás v našich i sportovních aktivitách nijak neomezuje. Je pravda, že práce stěhováka by asi nebyla pro nás to pravé ořechově svalnaté, ale co se týče aktivity a práce s vlastní hmotností, fungujeme velice dobře. Na Novém Zélandu jsme měli možnost jít krom pár jednodenních výletů i dva relativně delší treky (pro znalce: Routerburn a Kepler trek), kdy jsme během dvou dnů ušli jednou 50km a podruhé přes 30km s převýšeními přes 1000m a to vše s „plnou polní“ (stan, spacák, oblečení, pití a jídlo na 3 dny) - batohem na zádech vážícím cca 15kg. Pak všechny ty hlášky typu „ty jsi zase zhubl“ znějí irelevantně, když vím, že jsem schopný dobře fungovat i se zátěží. Navíc ještě tyto 2 měsíce předcházely únorové kolonoskopii objevující zdravé střevo (viz úvod). Ovocné snídaně nám po návratu zůstaly a zatím se nám nepřejedly (je březen 2016), předchází jim ranní fresh (banán, kokosová voda, špenát někdy kiwi nebo ananas a skořice). Zeleninu v jakékoliv formě se snažíme zařadit do jídelníčku co nejvíce i z toho důvodu, že po návratu do ČR se v zaměstnání masu ne vždy vyhneme.

Tolik k mému vyzkoušení a spíše přechodu k čerstvé stravě propagované Davidem Kleinem. Teď již pojďme k samotné knize. Kdybych to měl zkrátit, tak si ji určitě pořiď a přečti (zatím není český překlad). Poznámky, které jsem si z této knihy dělal pro sebe, obsáhly přes 23 stran textu. Je těžké udělat z nich smysluplný výtah ve smysluplném objemu a aby to nebylo příliš vytrženo z kontextu. I tak uvedu jen drobnou ochutnávku jeho zkušeností. Věz, že navzdory mé stručnosti je v knize vše detailně popsáno a vysvětleno. Následují mé výpisky a poznámky, které většinou netřeba dále komentovat.

Autor sám měl po 8 let závažnou formu UC, kdy mu doktoři nabízeli poslední dvě možnosti: experimentální léky nebo odstranění části tlustého střeva. Obojí odmítl, protože mu obě možnosti přišly šílené. Setkal se v té době také s přístupem, který sdílí ve své knize a který mu změnil život a obrátil ho na cestu ke zdraví. Jeho 30leté zkušenosti potvrzují tisíce lidí a fungovaly s 99% úspěšností u klientů, kteří důsledně nastoupili jeho program.

Z obalu knihy jsem vybral tyto tři citáty: „V Self Healing Colitis & Crohn’s dostáváme návod na překonání IBD (inflammatory bowel disease).“

„Je to povinná četba pro každého, kdo chce hrát aktivní roli v obnově vlastního zdraví.“

„Jediná pravá léčba kolitidy a téměř všech dalších zdravotních problémů.“

Uvedu ještě několik názvů některých (ne všech) kapitol pro představu, čím vším se v knize autor zabývá: sebeléčení (pochopení sebeléčících sil, spánek – jejich zdroj, chápání nemoci, jak nepřirozené stravování způsobuje nemoci, chápání zánětů, chápání ulcerů/vředů, chápání detoxikace a ztráty váhy, zdravé žití, primární předpoklady zdraví, co to obnáší uzdravit se, zákony života), střevo (celostní faktory v C&C), strava a výživa (stravovací faktory C&C, veganská výživa, demystifikace vitamínu B12, obecný návod výběru potravin, klíčové potraviny, ideální kombinace potravin pro perfektní trávení, chápání hladu a apetitu), veganská strava ve fázi léčení (postup, snídaně, jídlo během dne, večeře, léčení šťávami), veganská strava po fázi léčení (postup, snídaně, jídlo během dne, večeře, svěží veganské recepty), tvůj nový zdravý životní styl (co očekávat, stěžejní body, vyhnout se pastem, následování svého zdravotního instinktu, umění omlazení, léčebný dotyk, opalování se, cvičení), inspirace.

Následují všehochuťové útržky z mých poznámek:

Způsob, jak zdolat C&C je: 1. Přestat otravovat a unavovat tělo léky, škodlivou stravou a stresem
2. Přejít na odpočinkový program léčby, který odpovídá našim základním zdravotním potřebám včetně konzumace naší přírodní přirozené stravy umožňující tělu dokončení léčebného procesu. Tělo nemůže zvládnout vyléčení, pokud stále jíme jedy. Ke škodlivé stravě patří: maso, živočišné mléčné produkty, procesované obilné produkty, tepelně zpracované tuky včetně olejů, dráždidla ve formě koření, soli, cibule a všech procesovaných „potravin“ a nápojů včetně kávy.

Nemoc není, jak je všeobecně předpokládáno, nepřítel válčící se silami těla, ale je sám o sobě léčícím úsilím – procesem očisty a opravy. Není to něco, co by mělo být zničeno, podrobeno, potlačeno, zabito nebo vyléčeno, ale jedná se o inteligentní činnost těla, se kterou bychom měli spolupracovat. Přírodní „Materia Hygienica“ se skládá ze světla, vzduchu, vody, jídla, teploty, cvičení, odpočinku, spánku, abstinence a čistoty.

„Sedm stádií nemoci“ dle Dr. Tildena je: 1. Únava; 2.Toxémie, otrava; 3. Podráždění; 4. Zánět; 5.Tvoření vředů; 6. Zatvrdnutí; 7. Rakovina. Je pozoruhodné, že v některých případech dokonce i rakovina střeva byla zvládnuta celostními změnami jídelníčku a životního stylu – samozřejmě, že chceme nemoc zastavit hned v prvním stádii.

Musíme pochopit, že jídlo nemá žádné léčící síly – je to tělo, které dělá veškeré léčení. Raw jídlo dá tvému tělu nejlepší materiál, které potřebuje k detoxikaci, tvorbě energie a obnově. Jez, abys žil a nežij, abys jedl.

Pamatuj, že jednoduchost ve stravování je nejlepší a pracuj na odstranění svých tendencí k přejídání se.

Jediný trvalý „lék“ na C&C je zdravé žití – nemůžeme mít úspěch s toxickými návyky.

Nemoc a zdraví se jen tak nedějí a nestávají – jsou způsobeny! V 99% všech případů nemocí jsou příčinami naše volby a návyky. Svůj zdravotní stav můžeš změnit, i když tvé geny nejsou perfektní. Můžeš zlepšit své celkové zdraví doslova v každém ohledu skrze vzdělání a vhled. Klíčem je bdělost.

Spánek je nejsilnější léčebný prostředek. Tělo je samoléčící zázrak! Jdi spát a tvé tělo se nabije léčící energií a začne se léčit. Nic jiného tě nemůže vyléčit. To je 90% všeho, co v tuto chvíli potřebuješ vědět.

Nezávisle na tom, co děláme, je to pouze tělo, které se (samo) léčí. Tak jako tak se léčí i navzdory a ne díky našemu vměšování se. Samoléčící energie je generována, pouze když spíme – nepřichází z jídla nebo léků ani odnikud jinud. Půst (fyzický, emoční, smyslový, fyziologický odpočinek) jsou nejvhodnější podmínky, za kterých se nemocné tělo může očistit a obnovit.

Extra spánek je vše, co každý s C&C potřebuje. Deset hodin je doporučované minimum. Více než deset je ještě lepší.

Potřebujeme přestat nezdravě myslet a vysílat nezdravé zprávy do našeho těla, speciálně do střev. Musíme identifikovat myšlenky a pocity studu, viny, hněvu, nenávisti, odporu, beznaděje, strachu atd., protože vytvářejí špatné, bolestivé nebo deprimující pocity, od kterých se musíme odprostit.

Mysli přírozeně, zjednoduš a uprav svůj životní styl do souladu s přírodou. Rozviň životní styl založený pouze na zdravých návicích. Odmítni stres v jakékoliv oblasti svého života. Staň se pozorovatelem tvých tělesných vjemů, emocí a myšlenek. Praktikuj bytí v přítomném okamžiku a kontinuální bdělost.

Nejtěžší na trávení pro lidské tělo je vařený zvířecí protein, který v nás zanechá pocit velké slabosti a únavy. Protein, který je nejvíc komplexním prvkem stravy, způsobuje, že jeho využití je také nejvíc komplikované.

Autor nikdy neviděl nebo neslyšel o případu kompletního a trvalého vyléčení C&C, kdy osoba pokračovala v jezení masa.

Zralé banány, papája, loupané hrušky, grepy, manga, datle a melouny mají pro nemocné s C&C nejlepší léčebné účinky. Zralé banány vynikají jako nejlepší ze všech potravin v posílení léčení C&C a obnově tvorby stolice; mohou být jezeny jako hlavní jídlo během fáze léčení a po ní.

Jelikož ovoce vyžaduje velice krátký čas v žaludku, musí být vždy jezeno samo a na prázdný žaludek, abychom předešli jeho kvašení. Ovoce by nemělo být jezeno minimálně 6h po vařeném jídle a ideálně by se s ovocem mělo počkat až na snídani dalšího dne.

Jez ovoce a zeleninu s důvěrou a jistotou, že se zásobuješ světově nejvýživnějším jídlem.

Jez vždy ovoce na snídani a ráno se vyhni tučným jídlům. Jez jednoduše a lehce, během dne udržuj energii ovocem. Zůstaň fit a hbitý díky cvičení a protahování. Buď dobře odpočatý a dostatečným spánkem osvěžený.

Problémem není to, že bychom měli jíst najednou velkou pestrost jídla ve snaze získat všechny potřebné živiny, ale to, že bychom měli raději jíst prostě/jednoduše, abychom tělům dali každou vhodnou příležitost snadno strávit to, co jídlo nabízí.

V knize se též obšírně autor zabývá hladem, chutěmi, vnitřním pozorováním svých chutí, závislostí a ukázal mi až téměř duchovní cestu rozvoje vlastní prací s chutěmi a závislostmi. Protože jídlo je naší velkou závislostí a sedativem. Chvíli se zastav a popřemýšlej nad důvody, proč jíš? Opravdu se zastav a nečti dál. Najdi důvody, proč jíš? Autor udělal totéž a přišel na snad 50 důvodů, z nichž vybral pouze 3 opravdu esenciální příčiny toho, proč bychom měli jíst: dodat tělu výživu, když cítíme opravdový hlad; doplnit tělu tekutiny, když máme opravdovou žízeň; dodat tělu energii před nebo během namáhavé práce nebo cvičení. Jezení z jakéhokoliv jiného důvodu, než je jeden z těchto esenciálních, není ve větší nebo menší míře zdravé. Zbavit se nezdravého způsobu jezení lze skrze vnitřní bdělost, disciplínu, motivaci, informace, kteréžto všechny s tebou obsáhle sdílí a ukazuje jejich možnosti.

Měli bychom zapracovat na tom, abychom jedli, když máme opravdový hlad, což je tehdy, kdy tělo vysílá signál, že potřebuje palivo/energii. Buďme si vědomí emocionálních a jiných návykových vzorců spojených s jídlem a jezením. S jídlem praktikujme bdělost.

Je přínosné oddělovat mezi sebou jednotlivá jídla odstupem minimálně 3 až 5 hodin. Opačné časté jezení může způsobovat trvalý odliv energie. Oddělování jídel umožní tělu zaměřit se i na jiné úkoly než trávení, např. na léčení.

Neměli bychom jíst 2h před spaním a 3h před spaním bychom neměli jíst velké porce.

Trávení škrobů trvá 4 až 6h. Strávit tučná vysoce proteinová jídla zabere tělu 6 až 12.

Zostři své vnímání skrze očisty, veganskou stravu založenou převážně na ovoci a pokud možno i skrze půsty s pitím pouze vody. Jez jednoduše a v rámci svých trávicích možností. Vyvaruj se přílišnému množství vařených a tučných jídel – zhoršují tvé vnímání, otupují smysly a znemožňují příjem informací zevnitř (intuici).

Nauč se říkat „ano“ své intuici a svému vnitřnímu smyslu a „ne“ nesmyslům.

Zelenina vařená na páře je nejbezpečnější vařené jídlo.

Jez ovoce pouze na prázdný žaludek.

Nemíchej bílkoviny nebo tuky se sacharidy (k masu nepatří příloha ve formě brambor, rýže nebo těstovin) - sacharidy a bílkoviny se tráví jinými žaludečními šťávami, které se vzájemně vyruší, což má za následek nedokonalé a neefektivní trávení, což je charakteristické únavou po jídle. A to pomíjíme zdravotní dopad této kombinace. Když už maso, tak se zeleninou.

Tělo se samo neuzdraví, pokud mu není k tomu dán důvod. Pouze reakcí na cvičení bude tělo budovat lepší tělo.

Ovoce je nejvíc přirozeně chutné a energetizující jídlo a zároveň je dokonalou snídaní.

Podobných poznámek silně vytržených z informačně, návody a postupy nabitého a bohatého kontextu mám dalších cca 20stran. Nemá smysl je tu všechny sdílet, vybral jsem proto tyto ukázkové ve snaze dát ti informační ochutnávku, pobídnout tě k pořízení této úžasné zdraví všem přinášející knihy, ukázat další možnost cesty ke zdraví/uzdravení, motivovat tě k této cestě a hledání podobných zkušeností, které navzdory předpokladům a diagnózám západní medicíny umožňují výrazně zlepšit své zdraví tělu i nám přirozenou přírodní cestou. Nechť ti přinese užitek!

Meditace
  Nahoru

Meditace a práce s myslí je velkou a důležitou částí mého života, je to ale úplně jiný příběh..  Pro mysl samotnou a její rozvoj a stabilitu není lepší metody než meditace. Vřele doporučuji. 

Tím se prozatím uzavírá můj příběh, znáš jej již celý.

Samozřejmě existuje obrovské množství dalších cest za zdravím. Snažil jsem se ukázat ti možnosti cesty za zdravím, které jsem sám zakusil a doufám, že tě nabízené pohledy, informace a zkušenosti obohatily a pomohou tobě i tvým blízkým ke zdravějšímu, šťastnějšímu , stabilnějšímu a harmoničtějšímu životu.

Martin :O)

zpět k paleu                                                             Nahoru                                                                  POKRAČUJ ke shrnutí